W Bibliotece Manhattan, filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, odbyło się spotkanie z autorem trzytomowego przewodnika po Wolnym Mieście Gdańsku – Wojciechem Gruszczyńskim. Rozmawiała z nim Ewa Kowalska z serwisu iBedeker.

Wojciech Gruszczyński urodził się w Gdańsku. Już jako dziecko interesował się historią, którą „zaraził” go dziadek. Pierwsze otrzymane od niego pocztówki przedwojennego Gdańska wpłynęły na jego dalsze życie. Dzisiaj jest bowiem znanym kolekcjonerem gdańskich pamiątek, w szczególności starych zdjęć i pocztówek. Część zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego można zobaczyć na prowadzonej przez niego od 1997 roku stronie internetowej www.danzig-online.pl.

Wojciech Gruszczyński i prowadząca spotkanie Ewa Kowalska

Przybyli na spotkanie goście przenieśli się w klimat przedwojennego Gdańska. Sprzyjał temu pokaz kilkudziesięciu archiwalnych zdjęć oraz płynący w tle hymn Wolnego Miasta Gdańska.
W wieczorze autorskim w Bibliotece Manhattan wzięło udział około siedemdziesiąt osób, wśród których liczną grupę stanowili forumowicze z forum Dawny Gdańsk.

Promocja III tomu przewodnika Wojciecha Gruszczyńskiego

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jYh9H1pYNUc[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HPbq5gou848[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=M32tdNWlhm4[/youtube]

 

Autorka: Martyna Misiewicz – gdańszczanka, studentka dziennikarstwa, zakochana w żeglarstwie