Już po raz piąty na Targu Węglowym w Gdańsku odbył się Festiwal Temperatury im. Daniela Gabriela Fahrenheita. W tym roku impreza była niezmiernie bogata w różne atrakcje edukacyjne, artystyczne oraz specjalnie przygotowane dla najmłodszych.

Centrum EduFunFestiwal Temperatury im. Daniela Gabriela Fahrenheita to kolejna po Chmielatonie weekendowa impreza, w której z powodu infekcji nie uczestniczyłam. Dzięki jednak znajomym, którzy w niedzielę bawili się na Targu Węglowym oraz zdjęciom otrzymanym od organizatora, mogę sporządzić krótką notkę na temat tego wydarzenia:) Mogę i powinnam, bo festiwal objęłam patronatem medialnym:) I na tym mam nadzieję skończy się moje relacjonowanie „z fotela”…

Podczas imprezy można było zapoznać się z warsztatem kowalstwa artystycznego w wykonaniu Kowala Oliwskiego – Leszka Supińskiego i Michała Hacy. Artystyczną obróbkę szkła prezentowali: światowej sławy artysta-rzeźbiarz Janusz Bogacki oraz Joanna Orlikowska, artystka zajmująca się techniką wyrobu biżuterii metodą LAMPWORKU.

Dzięki pokazom grupy MotoPozytywni, grupie ratowników – motocyklistów, można było również nauczyć się podstawowych zasad pierwszej pomocy.

Głównym organizatorem imprezy było EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni. Zapewniło ono szereg atrakcji dla wszystkich. Począwszy od wybuchających arbuzów, przez spalanie termitu, wybuchy, fajerwerki itp. aż po szereg niesamowitych stanowisk edukacyjnych. Można było między innymi dowiedzieć się czym jest elektryczność i na jakiej zasadzie ona działa, zapoznać się z tajnikami chemii, zamrozić kwiaty, przy pomocy roweru zapalić żarówkę.

Część edukacyjną zapewnił również Partner Festiwalu Akwarium Gdyńskie, które umożliwiło zorientowanie się jak funkcjonuje morski ekosystem, a dzięki mikroskopom zbadanie go.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu były „spust” surówki z pieca do wytopu żeliwa i wykonanie odlewów z form wcześniej przygotowanych przez uczestników. Nad całym procesem czuwał mistrz Richard Batten i jego pomocnice z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pana Battena miałam okazję poznać pięć lat temu, podczas Narodzin Obywatelskiego Centrum Sztuki i Edukacji, kiedy artysta sprowadzał na ziemię piekło:), mam więc wyobrażenie, jak bardzo było to atrakcyjne wydarzenie.

Zapraszam do obejrzenia filmu na www.trojmiasto.pl

Podczas Festiwalu sporym zainteresowaniem cieszyła się również Strefa Malucha z dmuchańcami, tablicami do odciśnięcia Swojego Śladu oraz Wielkimi Bańkami Mydlanymi.

Dodatkową, nową atrakcją festiwalu była scena. Odbywały się na niej edukacyjne pokazy specjalne oraz konkursu. Dzięki obecności sceny impreza miała znacznie wyższy rangą charakter. Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem gromadząc zawsze przed sceną kilkadziesiąt osób. W konkursach można było wygrać szereg nagród m.in. zabawki logiczne Centrum EduFun, smycze Miasta Gdańsk oraz bańki mydlane.

Patronami honorowymi imprezy byli: Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk. Mecenat nad Festiwalem objęło Miasto Gdańsk.

Całą imprezę można podobno podsumować w kilku prostych słowach: świetne widowisko, dobra zabawa … i oby kolejna edycja odbyła się w przyszłym roku, gdyż jest to wspaniała impreza spajająca pokolenia, skierowana zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych.