Przystań żeglarska przy ul. Tamka była dzisiaj świadkiem uroczystości podsumowania projektu „Program Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku„, symbolicznego oddania do użytku mostu zwodzonego w Przegalinie oraz rozdania nagród w konkursie plastycznym dla dzieci „Tramwaj wodny w Gdańsku”.

Jadąc w kierunku ul. Tamka dziwiłam się, dlaczego uroczystość, której bardzo ważnym elementem było oddanie do użytku tramwaju wodnego, odbywa się w tak dużej odległości od centrum.

– Na Targu Rybnym czy przy Zielonej Bramie są zaledwie przystanki, tu powstała przystań żeglarska, z bosmanatem, pokojami noclegowymi, węzłem sanitarnym i całym zapleczem potrzebnym żeglarzom i motorowodniakom – wyjaśnił mi Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, a ja sama przekonałam się, że ul. Tamka nie leży na końcu świata.

Bardzo piękna przystań zachwyca urokliwym położeniem i widokiem na most wantowy im. Jana Pawła II, za którym w oddali widoczna jest sylweta wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

– Przed obchodami tysiąclecia Gdańska, w 1997 roku, oddaliśmy do użytku marinę przy ul. Szafarnia. Wtedy wydawała się to inwestycja wyprzedzająca czas. Dzisiaj oddajemy do użytku tramwaj wodny i symbolicznie otwieramy most zwodzony w Przegalinie – to kontynuacja działań zmierzających do przywracania „twarzy miasta” ku wodzie, w swoim krótkim wystąpieniu powiedział prezydent Paweł Adamowicz*

W części oficjalnej wystąpiła również Anna Zabłocka-Sztyber – Wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich oraz marszałek Mieczysław Struk, który chyba słusznie zauważył, że gdańszczanie nie zdają sobie sprawy, jak piękny jest Gdańsk widziany z wody. Od jutra, 5 czerwca, podziwianie miasta z tej perspektywy będzie łatwiejsze, bowiem na Motławę i Martwą Wisłę wypłyną tramwaje wodne, kursujące z Żabiego Kruka do Westerplatte (linia F5) oraz z Targu Rybnego do Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich (linia F6). Bilety w jedną stronę w cenie 10 zł normalne i 5 zł ulgowe będą sprzedawane wyłącznie na jednostce pływającej.

Integralną częścią oficjalnej uroczystości było rozwiązanie konkursu plastyczneog dla dzieci „Tramwaj wodny w Gdańsku”. Nagrodami dla laureatów były: jednodniowy rejs dla dwóch osób ze Zbigniewem „Gutkiem” Gutkowskim (I miejsce), karnet na pływalnię (II miejsce) i prawo do bezpłatnego przejazdu tramwajem wodnym dla dwóch osób (III miejsce). Dzieciaki otrzymały ogromne vouchery. Te najmłodsze nie bardzo mogły sobie z nimi poradzić. Myślę, że organizatorzy zaprojektowali je na miarę prezydenta Pawła Adamowicza i marszałka Mieczysława Struka. Dla równowagi jednak, we wnętrzu tramwaju wodnego najmłodsi czuli się świetnie, a obaj panowie musieli chodzić z pochylonymi głowami. Świat jest jednak sprawiedliwy:)

* Magda Kosko – Frączek prowadzi na łamach iBedekera cykl ŚWIATŁO czy BRZDĘK. Ja, za wyjątkowo krótką mowę oficjalną, przyznaję Prezydentowi ŚWIATŁO. Nie lubię dłużyzn:)

Program Ożywienia Dróg Wodnych szansą dla Gdańska