Czy Gdańsk doścignie kiedyś Brugię?

Nie minęły dwie doby, odkąd z zazdrością patrzyłam na pełne życia kanały wodne Brugii, a tu taka niespodzianka – w Gdańsku rusza pierwszy etap “Programu Ożywienia Dróg Wodnych”, stanowiący nieodłączny element projektu “Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”.

Podczas konferencji prasowej w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska (2 sierpnia 2010 r.), poświęconej podpisaniu umowy na dofinansowanie programu, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Marcin Dawidowski syntetycznie nakreślił przedmiot inwestycji.

W celu podniesienia jakości wypoczynku w Gdańsku i umożliwienia zwiedzania go od strony wody, do grudnia 2011 r. powstaną trzy przystanie wodne – dwie żeglarskie przy Siennej Grobli II i  Tamka oraz dla małych jednostek pływających na Żabim Kruku. W ramach projektu zaplanowane jest też wybudowanie 10 przystanków tramwaju wodnego, który już od wiosny 2012 będzie służył mieszkańcom i turystom. Tramwaj będzie się zatrzymywał przy Westerplatte, Nabrzeżu Barkowym Twierdzy Wisłoujście, Wiosny Ludów, Targu Rybnym, Zielonym Moście, Żabim Kruku, Siennej Grobli II, Tamce, Stogach i Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

Całość inwestycji pochłonie 37 050 000 zł, z czego 17 074 000 zł będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Instytucją wdrażającą projekt będzie Polska Organizacja Turystyczna w Warszawie, jednostką realizującą roboty budowlane Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, użytkownikiem infrastruktury  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, a partnerem realizującym zadanie pt. „Budowa przystanku tramwaju wodnego Nabrzeże Barkowe przy Twierdzy Wisłoujście” – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Szczegóły programu są dostępne na stronie internetowej Miasta Gdańska

Niejako na marginesie spotkania, pozwoliłam sobie zapytać prezydenta o prom łączący Twierdzę Wisłoujście z Nowym Portem. Prom kursuje jedynie od poniedziałku do piątku, podczas gdy mieszkańcy Trójmiasta mają czas na rekreację i zwiedzania okolic głównie w weekend.

– To jest problem finansowy. Musimy zorientować się i określić, w których miesiącach roku i godzinach warto by było wykupić u prywatego przewoźnika czas przeznaczony dla ruchu turystycznego. Trzeba stworzyć analizę marketingową – odpowiedział prezydent.

Liczę, że owa analiza powstanie i od przyszłego roku, zanim zostanie wybudowany kanał pod Martwą Wisłą, mieszkańcy oraz turyści jadący z Gdyni i Sopotu będą mogli w weekend przejechać obok stadionu PGE Arena Gdańsk, zajrzeć na Latarnię Morską w Nowym Porcie, przepłynąć promem do Twierdzy Wisłoujście i dalej udać się do historycznego centrum miasta.

Od Brugii zaczęłam, na Brugii skończę, nie opuszczając jednocześnie tematyki wodnej. Czy ja kiedyś zobaczę w Gdańsku taki widok, jak na zdjęciu z Brugii?
Głęboko wierzę (to są ulubione słowa prezydenta:)), że tak.

Wizualizacje pochodzą z Biura Prasowego UM w Gdańsku