Dzisiaj, we wtorek 18 października, Brunon Zwarra obchodzi 97. urodziny…

Urodziny Brunona Zwarry

Byłem od dawna zdania, że jako jeden z nielicznych żyjących jeszcze członków dawnej Polonii Gdańskiej, który jako dzieciak był częściej na ulicach naszego miasta, niż w domu, a jako młodzieniec brał żywy udział w polskim życiu społecznym i zawodowym, powinienem zatrzymać na piśmie to, czego byłem wtedy świadkiem. Przebywałem w naszym mieście w nader ważnym dla niego historycznym okresie i ta świadomość zaważyła na tym, że zacząłem wpierw szperać w swojej pamięci. Następnie szukałem także innych źródeł, które by mi pomogły uzupełnić pamięć. Muszę jednak przyznać, że było ich zadziwiająco mało. Dlatego sądzę, że moje wspomnienia z tego okresu będą miały właśnie z tej przyczyny pewną wartość.

Te słowa zapisał we ,,Wspomnieniach gdańskiego bówki’’ ich autor – Brunon Zwarra. Gdański pisarz, urodzony w 1919 r., w okresie Wolnego Miasta Gdańska mieszkał na Biskupiej Górce, a w latach 1929- 1935 uczęszczał do sławnego i znakomitego Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Śródmieściu. Jest również autorem zbioru relacji o początkach II wojny światowej ,, Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków – Gdańszczan’’ oraz powieści ,,Gdańszczanie i ,, W gdańskiej twierdzy’’. W 1997 r. został uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II, nadawanym przez Radę Miasta Gdańska za wybitne zasługi dla miasta w dziedzinie kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki oraz za podejmowanie pożytecznych inicjatyw.

Brunon Zwarra ma rację. Jego wspomnienia mają nieocenioną wartość dla Gdańska i jego mieszkańców, również sympatyków i gedanistów. Są świadectwem miasta, którego nie ma; miasta, które zapisało się w zbiorowej pamięci tych, którzy w wyniku wojennej tragedii je opuścili, w sensie fizycznym i duchowym. Są świadectwem tych, którzy zginęli na posterunku, ale i tych, którzy wypędzeni, odjeżdżając – czuli się Gdańszczanami, bez względu na narodowość.

W dniu 18 października, zatem dziś – pisarz obchodzi swoje 97. urodziny. Towarzyszy temu dniu wiele wzruszeń, radości, entuzjazmu, nie tylko ze strony licznej rodziny Zwarry, ale również ze strony gdańszczan, dla których pisarz jest symbolem Gdańska: ,, Szanowny Jubilacie, życzę panu długiego życia w zdrowiu i radości. Oglądałem reportaż, w którym pan brał udział i od tego czasu zacząłem interesować się Biskupią Górką, pomimo że nie jestem mieszkańcem tej dzielnicy, z poważaniem – Kazimierz Rogalski.

To tylko jeden z licznych wpisów pod wydarzeniem 97. Urodzin Brunona Zwarry

Święto urodzin pisarza jest bowiem organizowane przez Stowarzyszenie WAGA i dzielnicowy portal www.biskupiagorka.pl. Przez ostatnie dwa lata gdańszczanie i gdańszczanki ceniący twórczość Brunona Zwarry, spotykali się w Domu Sąsiedzkim na ul. Biskupiej 4 podczas uroczystych wieczorów urodzin pisarza. W tym roku jest to niemożliwe ze względu na remont pomieszczenia, ale został ogłoszony konkurs dla wszystkich, którzy zechcą chwycić za pióro i sprawić Jubilatowi prezent. Wystarczy napisać krótki tekst literacki w dowolnej formie – wiersz, esej, wspomnienie, refleksję. Opublikować go w formie postu pod wydarzeniem lub przesłać na adres: [email protected] lub pocztą: Stowarzyszenie WAGA, ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk. Najciekawsze zostaną przekazane pisarzowi, a wszyscy autorzy otrzymają wyjątkowy prezent: kalendarz z limitowanej edycji na rok 2017 przygotowany specjalnie z okazji 97. urodzin Brunona Zwarry przez Radę Dzielnicy Śródmieście.

Szanowni Państwo – do piór !

kalendarz