Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy w Gdańsku należy do najpiękniejszych w Polsce, nie dziwi zatem, że budzi ogromne zainteresowanie.

Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy

Pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia drzwi do wnętrza kościoła św. Trójcy były szeroko otwarte i zapraszały do przekroczenia progu świątyni. Mieszkańcy i turyści niemal tłumnie pojawili się pod ruchomą szopką, której rozradowane dzieciaki nie dały „wypocząć” – monety wciąż zasilały mechanizm.

Po raz pierwszy ruchoma szopka pojawiła się w świątyni w połowie XX wieku, wówczas jednak była demontowana po okresie Bożego Narodzenia i po (niemal) roku ponownie budowana. Po trzydziestu latach postanowiono na stałe ustawić ruchomą szopkę i od tego czasu (z wyłączeniem przerwy od 2009 do 2011 r.) nieustannie cieszy dzieci i dorosłych.

W dekoracji szopki można się doszukać elementów nawiązujących do historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska. Pośród najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta (Ratusz Głównego Miasta, Neptun, Pomnik Poległych Stoczniowców, Bazylika Mariacka) porusza się 80 figurek. Dostrzec można króla Kazimierza Jagiellończyka i rybaka, św. Stanisława Kostkę i pasterza z owieczką, Jana Heweliusza i gdańszczankę z dzieckiem, Daniela Chodowieckiego i stoczniowca…

Wspólne, rodzinne rozszyfrowywanie postaci jest fantastyczną zabawą, a jedną z najbardziej rozpoznawalnych figurek wydaje się być postać św. Jana Pawła II.

Zapraszam Państwa do odwiedzenia kościoła św. Trójcy. Ruchoma szopka naprawdę jest godna obejrzenia, przy okazji można tez zwiedzić każdy zakamarek świątyni.

Do 28 grudnia na dziedzińcu przed wejściem do kościoła ustawiona została również żywa szopka, ale tę obeszłam szerokim łukiem – bardzo mi się nie podoba idea trzymania drobiu w ciasnych klatach.

Szopka z piasku w Gdańsku Oliwie

Gdańsk, Polska