Ulica Długa w Gdańsku. Na kamienicę, w której mieści się zakład zegarmistrzowski, po latach powróci(ł) zegar wskazówkowy. 

Zakład zegarmistrzowski przy ul. Długiej powstał w 1953 roku. Założył go Zbigniew Jóźwiak, a po latach zegarmistrzowskiego bakcyla połknął jego syn Andrzej. Dzisiaj firma funkcjonuje pod nazwą Zegarmistrz „Jóźwiak i Syn”.
Jak wspomina założyciel, na początku lat 60. ubiegłego wieku, na elewacji kamienicy, w której znajduje się zakład, zawieszony został zegar. Zawisł w pięknej, kutej ramie. Przez lata wpisał się w panoramę ulicy i cieszył oczy do początku stanu wojennego, kiedy to podczas ulicznych zamieszek został zniszczony. Jego miejsce zajął reklamowy szyld…

Andrzej Jóźwiak

Andrzej Jóźwiak, syn założyciela, od dłuższego czasu marzył o powrocie zegara. Za zgodą konserwatora i przy finansowym wsparciu firmy Tissot, 7 grudnia 2012 r., jego marzenie się zrealizowało – wskazówkowy zegar zaczął odmierzać czas… Niestety, jak się okazało, podczas transportu mechanizm zegara został uszkodzony i na kilka dni czasomierz musiał zostać odesłany do producenta w Krakowie.

Ale wróci, wróci do Gdańska i (oby) przez następne dziesięciolecia będzie odmierzał czas gdańszczanom i turystom;)

Festiwal Zegarmistrzostwa