Nigdy nie braliśmy udziału w żadnej grze miejskiej. Pomyśleliśmy więc, że warto spróbować, a nuż nam się spodoba? Wzięliśmy więc udział w grze miejskiej „Śladami mojego dzieciństwa”, będącej częścią projektu „Opowieści gdańskich rodów”, finansowanego przez Urząd Miasta Gdańska.

GdańskGrę ułożyła Agnieszka Mencel, z firmy Gry i Zagadki Mericurius. Miejscem rozpoczęcia i zakończenia gry jest siedziba Stowarzyszenia WAGA przy ulicy Biskupiej. W tej krótkiej notce opiszemy tylko ogólne wrażenia, ponieważ nie chcemy zbyt wiele zdradzić potencjalnym graczom.

Niedziela 16 czerwca była idealnym dniem na wyprawę – pięknie świeciło słońce. W siedzibie Stowarzyszenia WAGA pojawiliśmy się jako jedni z pierwszych, punktualnie o godzinie 12. Odebraliśmy kartki z zagadkami oraz mapkę wskazującą teren, na którym znajdują się miejsca i obiekty do wyszukania. W toku gry poznajemy sławnych gdańszczan, którzy „sami” opowiadają o sobie – to bardzo ciekawy zabieg. Cała zabawa polega na poszukiwaniu ich śladów w mieście. Gra nie jest skierowana konkretnie do żadnej grupy wiekowej. Wziąć w niej udział mogą i osoby starsze, i dorośli, i nastolatkowe, i rodzice z dziećmi. Dla najmłodszych będzie to zabawa, która przy okazji ich czegoś nauczy, co jest idealnym połączeniem. Twórców gry trzeba pochwalić za mapkę, zdecydowanie pomagajacą w szybkim znalezieniu wszystkich obiektów, chociaż szczerze mówiąc my mieliśmy problem z nieznośnym pelikanem. Skrył sie przed nami i nie chciał się pokazać. Ponadto dzięki mapce w grze mogą wziąć udział nie tylko rodowici gdańszczanie oraz osoby znające miasto bardzo dobrze, ale także wszyscy niezaznajomieni z topografią Gdańska.

Gra bardzo nam się podobała, dzięki niej mieliśmy okazję aktywnie spędzić czas. Jednak co ważniejsze, poszukując poszczególnych obiektów, zauważyliśmy rzeczy dotąd niewidziane, chociaż mijane przez nas wielokrotnie, w tym między innymi przedproża z ozdobnymi rzygaczami, czy rzeźbione elementy ozdobne frontów kamienic.

Wszystkich zainteresowanych aktywnym i ciekawym spędzeniem czasu zachęcamy do wzięcia udziału w grze w niedziele 23 i 30 czerwca, start o godzinie 12 w siedzibie Stowarzyszenia WAGA na ul. Biskupiej 35. Przewidywany czas gry około 2 godzin.

Tekst: Pamela Filipczyk i Mark Zalewski – praktykanci iBedekera, studenci Wydziału Historii UG