W Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie z autorem bloga „Autostopem przez życie” Przemkiem Skokowskim.

Fot. Bartłomiej Serkowski

Spotkanie z Przemkiem Sokołowskim / Fot. Bartłomiej Serkowski

Autostop to pozornie niepopularny i zapomniany sposób podróżowania, odkrywania nowych horyzontów czy poznawania ludzi. Zorganizowane przez studencki magazyn „Pod Prąd” spotkanie pokazało, że podróż „za jeden uśmiech” jest nie tylko powszechna, ale i możliwa nawet w najdalszych zakątkach naszego globu.

Już pół godziny przed planowanym rozpoczęciem spotkania, przed aulą Politechniki Gdańskiej zebrała się pokaźna grupa studentów. Spodziewano się blisko 700 osób, więc część zapewne obawiała się o miejsce w sali, której pojemność jest dużo mniejsza. I słusznie, o godzinie 19 – Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej pękała w szwach. Frekwencja robiła ogromne wrażenie – zajęte były wszystkie miejsca siedzące oraz każdy wolny skrawek podłogi. Przemek Skokowski rozpoczął punktualnie i przez ponad dwie godziny opowiadał swoje fascynujące przygody. Należy wspomnieć, że jego podróż nie była tylko wyprawą dla zabawy, ale również realizowała autorski projekt Skokowskiego o nazwie „Postcards from Europe”. Anegdotom podróżnika towarzyszyło mnóstwo zdjęć, stanowiących doskonały dowód na to, jakie szalone historie mogą wydarzyć się podczas takiej włóczęgi. Ponad dwugodzinna opowieść nie nudziła ani przez chwilę. Wszystkim szczególnie podobał się epizod z pościgiem, kiedy to w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, autostopowicz musiał ukrywać się w laotańskiej dżungli przed uzbrojonymi w karabiny zbirami. Podróżnikowi ostatecznie udało się uniknąć tarapatów dzięki zachowaniu zimnej krwi i sprzyjającemu mu szczęściu. Przemek mówił ponadto o zaletach autostopu w Chinach, pięknych stacjach metra w Moskwie, urokach azjatyckich potraw, gościnności mieszkańców Kirgistanu oraz ciekawości mieszkańców Birmy. Po zakończeniu prezentacji słuchacze zadawali pytania, z których słuchacze między innymi poznali plany przyszłych wojaży oraz zamiary wydawnicze Przemka.

Bardzo budujący był widok tak licznie zebranej młodzieży, ciekawej świata i możliwości jego zwiedzania opowiedzianych z perspektywy pasjonata. Dobrze, że jego blog „Autostopem przez życie” wygrał nagrodę internautów Blog of Gdańsk 2012, ponieważ niewątpliwie przysłuży się to popularyzacji idei autostopu. A jest to ważne w czasach, w których podróżowanie kojarzone jest z hotelową turystyką typu all inclusive. Miejmy nadzieję, że relacja Skokowskiego zainspiruje wielu do realizacji własnych marzeń o ciekawych podróżach za jeden uśmiech.

Lektura uzupełniająca:
iBedeker laureatem pierwszego konkursu Blog of Gdańsk

Tekst: Marcin Lewandowski