W ostatnią niedzielę lata 2015 r., wędrowaliśmy po kampusie Politechniki Gdańskiej i zwiedziliśmy najbliższą okolicę uczelni. Tradycyjnie naszym przewodnikiem był Aleksander Masłowski.

iBedekerowy spacer Politechnika Gdańska

Niedzielny spacer zaczął się przed wejściem do Gmachu Głównego Politechniki, gdzie Aleksander Masłowskilicencjonowany przewodnik miejski, przybliżył nam historię powstawania historycznych gmachów uczelni i pokazał jak można „czytać” architekturę historycznych obiektów. Dla wielu z nas, często absolwentów Politechniki Gdańskiej, była to niezwykła podróż – okazało się, że przez wiele lat, wędrując alejkami uczelni, nie zauważaliśmy wielu symboli, które w portalach, obramowaniach okien czy u szczytów budynków, umieścili rzeźbiarze współtworzący niezwykły kompleks uczelni.
Czy widzieli Państwo na elewacjach budynków wizerunki latarni morskiej i Bazyliki Mariackiej, symbole pierwiastków chemicznych, czy całującą się parę? Wystarczy się przyjrzeć budynkom… Zapraszam do przypomnienia sobie relacji z czerwcowego spaceru, podczas którego przewodnik opowiedział kilka ciekawych historii:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5S8WYrBSGsY[/youtube]

Po opuszczeniu uczelnianego kampusu, przeszliśmy przez osiedle Abbega – gdzie poznaliśmy historię powstania uroczych ceglanych domków, a na dłużej zatrzymaliśmy się pod dawną siedzibą… wolnomularzy.

Własna strzecha masonów

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Park Akademicki, utworzony na terenie dawnego cmentarza, a pozostając w klimatach cmentarnych, ponad dwugodzinną wędrówkę zakończyliśmy w alejce prowadzącej do dawnego krematorium, dzisiaj cerkwi prawosławnej.

iBedekerowy spacer - Politechnika Gdańska i okolice

Dziękuję Pani Joannie Toruńczak i Panu Markowi z Zaspy za udostępnienie mapki pokazującej trasę spaceru:) 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kfoQ3KrxmPs[/youtube]

iBedekerowe spacery

Tradycyjnie już podczas spaceru zostały rozlosowane książki. Fundatorem nagród było Miasto Gdańsk, Katarzyna i Jakub Szczepańscy oraz Jacek Starościak, który przekazał spacerowiczom dwa egzemplarze książki „Wspomnienia gdańszczanina„. W roli Marysi wystąpiła znana gdańska pisarka – Barbara Piórkowska – autorka książki „Szklanka na pająki

Partnerem spaceru była organizacja Pracodawcy Pomorza. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Gdańsk.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć Łukasza Kołodzieja: