Zakończyła się piąta edycja festiwalu Monumental Art, zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Kuratorem festiwalu był Piotr Szwabe, którego nie zabrakło na wernisażu.

Monumental ArtJak wiadomo, parafrazując słynny cytat, gdańska Zaspa muralem stoi. Na dzień dzisiejszy bloki zdobi już 45 prac artystów z całego świata. Na tegorocznej edycji festiwalu artyści mieli w swoich pracach odpowiedzieć na pytania: Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Powstały cztery nowe murale:
-Skarżyńskiego 4D praca Jana Kalaba
-Skarżyńskiego 6A praca Key Detail
-Bajana 7A praca Sana, czyli Daniela Muñoz
-Pilotów 6F praca Shai Dahan

Pierwszy raz uczestniczyliśmy w wernisażu Monumental Art i wynieśliśmy stamtąd jedynie pozytywne emocje. Imprezę poprowadzili Jarosław Janiszewski oraz Paweł „Paulus” Mazur. Spisali się świetnie, wplatając w swoje wypowiedzi liczne elementy humorystyczne. Przeprowadzali krótkie „wywiady” z muralistami. Dotyczyły one ich twórczości, ale także całego spektrum innych spraw. I tak Czech Jan Kalab został zapytany o to czy inspiracją jego dzieła nie była Helena Vondrackova, albo słynne soczewki obiektywu ze wstępów do filmów o Jamesie Bondzie. Białorusin Key Detail został „zaczepiony” o prezydenta Łukaszenkę, ale także czy jego inspiracją nie były japońskie mangi. Hiszpan San miał odpowiedzieć co zrobi, jeśli turyści przestaną przyjeżdżać do Hiszpanii (jego dzieło przedstawia właśnie turystów).

Między kolejnymi muralami szliśmy w pochodzie, który prowadziło dwóch muzyków śpiewających wielkie hity, wśród których znalazły się „Purple Rain” Prince’a, „Sweat” Inner Circle i „It’s my life” Bon Joviego. Nie była to jedyna atrakcja muzyczna. Na wernisażu pojawił się również kataryniarz, który opowiedział swoją historię oraz zagrał kilka melodii. Po tym krótkim spacerze wszyscy udali się na poczęstunek do siedziby Plamy – Gdańskiego Archipelagu Kultury. W tym czasie prowadzący zrobili prosty quiz – można było wygrać festiwalowe koszulki i torby ekologiczne. My też wzięliśmy w nim udział – udało nam się zdobyć koszulkę.

Murale na Zaspie są niezwykłą ozdobą dla Gdańska. Jeśli chcecie zobaczyć nowe murale, ale także czegoś się o nich dowiedzieć, to proponujemy bezpłatne zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Więcej o planowanych wyjściach znajdziecie na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Tekst: Pamela Filipczyk i Marek Zalewski – studenci Wydziału Historii UG, specjalizacja edukacja regionalna, odbywający praktyki studenckie na iBedeker.pl