Domy Kultury w Gdańsku, dzisiaj zwane Gdańskim Archipelagiem Kultury (GAK), obchodzą okrągły jubileusz – mija 50 lat od ich powstania. Z tej okazji w Teatrze Leśnym trwają Gdańskie Noce Jazsowe.

Jubileuszowy rok rozpoczął się Wielka Majówką, podczas której wystąpił Czesław Mozill z orkiestrą. Dzisiaj, 25 sierpnia, uroczystości dobiegają końca, a zamykają je trzydniowe Gdańskie Noce Jazsowe. Koncertowy weekend rozpoczął zespół Woodkid Projekt, w składzie: 
Kuba Niewiński – wokal
Aleksandra Górska – pianino
Zofia Jujka, Magda Domagalska, Hania Rączka – skrzypca
Magda Jatkowska – altówka
Michalina Sokołowska – wiolonczela
Radek Kulesza – trąbka
Artur Ostrowski – tuba/puzon
Kamil Gibowski – puzon
Klaudia Rucińska, Grzegorz Chamera – perkusja
Martin Skowroński – elektronika.

 

Na scenie Woodkid Projekt

Gospodynią wieczoru jest Katarzyna Burakowska, szefowa Windy – Gdańskiego Archipelagu Kultury, będącego gospodarzem Teatru Leśnego.

Rok 2014. Katarzyna Burakowska o Teatrze Leśnym

Co z was wyrośnie?

Trzydniowemu wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa „Co z was wyrośnie”, której Matką Chrzestną jest Monika Jarząbek – kierowniczka Stacji Orunia, należącej do sieci GAK. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu zaprosiła do współpracy fotografkę J.W. Wojdowską, graficzkę Aleksandrę Abakanowicz, a ojcem kreatywnym portretów został Yach Paszkiewicz. 

Skąd pomysł na wystawę? Odpowiedzi udziela Monika Jarząbek:

50 lat Gdańskiego Archipelagu Kultury samych nas postawiło przed pytaniem – co powiedzieć o nas samych, co powiedzieć o 50 latach działalności, jak mówić o domach kultury, o ich miejscu i roli. Wtedy pomyśleliśmy, że to nie my powinnismy mówić jaka funkcję pełnimy i czym może być dom kultury dla wielu z nas; o tym najlepiej powiedzą nasi… Ambasadorowie. A kim oni są? Są tacy jak Wy. Zobaczcie i poczytajcie sami.

I mówią… Na kilkunastu ozdobionych portretami kolorowych planszach, głos zabierają rzeczywiście tacy, jak my: instruktor break dance, tancerz, nauczycielka muzyki, graficzka, tancerka, ceramik, inżynier, organista, aktor i… stomatolożka, która w 2004 zamieszkała na Wyspie Sobieszewskiej i jest aktywną uczestniczką zajęć „Wyspy Skarbów” GAK.

Na kolejne koncerty Gdańskich Nocy Jazsowych Winda zaprasza również w sobotę i niedzielę. Warto przyjść nieco wcześniej, żeby ze spokojem poznać Ambasadorów gdańskich domów kultury:)

Program Gdańskich Nocy Jazsowych