Krzysztof Kolberger w moich myślach zawsze był Krzysztofem, chociaż nigdy z nim nie rozmawiałam. Sympatią do Niego zaraził mnie nauczyciel języka polskiego z IX LO – Marian Waszkiewicz, twórca legendarnego kabaretu Syfon. Polonista zawsze z wielką atencją wyrażał się o swoim uczniu i zachęcał do śledzenia kariery początkującego wówczas aktora. Robiłam to, a później z troską czytałam informacje o Jego stanie zdrowia. Dzisiaj, na skwerze w ciągu ul. Karłowicza odbyła się uroczystość, na której nie mogło mnie zabraknąć.

Reprezentacja klasy Krzysztofa Kolbergera

Strzyża to moja mała ojczyzna. Tu spędziłam całe dzieciństwo i wczesną młodość. Drogę z mojego dzisiejszego domu na ul. Karłowicza znam na pamięć, a jednak… zabłądziłam. Spowodowała to nowa organizacja ruchu na ul. Słowackiego. Kiedy wreszcie znalazłam się na ulicy nazwanej imieniem twórcy międzynarodowego języka esperanto, na mojej drodze stanęła kolejna „kłoda” – samochód Straży Miejskiej, z okazji uroczystości zamykający ruch na ul. Karłowicza. I tym sposobem na skwerze nazwanym imieniem Wielkiego Aktora, znalazłam się parę minut po godzinie 13. Po raz pierwszy żałowałam, że oficjalna uroczystość rozpoczęła się punktualnie (a to akurat rzadkość:)).

Niedługo po śmierci Krzysztofa Kolbergera narodził się pomysł, żeby w pobliżu rodzinnego domu uczcić jego pamięć. Wspólnie z mieszkańcami sąsiednich domów został przygotowany projekt renowacji skweru w ciągu ul. Karłowicza. Dzięki dofinansowaniu Miasta Gdańsk, jesienią 2011 r. pomysł został zrealizowany, a w kwietniu 2012 r., na wniosek Rady Osiedla Strzyża, Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o nadaniu skwerowi imienia Krzysztofa Kolbergera.

Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia tablicy z imieniem Artysty została zorganizowana przez Klub Przyjaciół Strzyży, Radnych Osiedla Strzyża i IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Wzięła w nim udział spora grupa mieszkańców Strzyży oraz  koleżanki i koledzy z klasy Krzysztofa Kolbergera. Widziałam* też Piotra Kowalczuka – kierownika Referatu Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu, Radnych Miasta Gdańska – Marka Bumblisa, Małgorzatę Chmiel i Macieja Krupę, Przewodniczącego Zarządu Osiedla Strzyża Andrzeja Witkiewicza i Przewodniczącego Rady Osiedla Strzyża Piotra Osiecimskiego oraz Tomasza Struga – Przewodniczący Zarządu Osiedla Oliwa. W uroczystości wzięła też udział bardzo niewielka reprezentacja IX LO – szkoły, która się szczyci faktem, że wśród jej absolwentów był Krzysztof Kolberger.

Szczególnym gościem była córka Artysty – Julia Kolberger. Była bardzo wzruszona uroczystością, dopiero po oficjalnej części na jej twarzy pojawił się uśmiech. Miłe spotkanie zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów liceum, sesja zdjęciowa na tle pięknie zorganizowanej scenerii oraz poczęstunek w pobliskiej siedzibie Dziennego Domu Pomocy.

Tylko młodziutka trawa, która ledwo zdążyła się zazielenić cierpiała pod stopami gości, ale gospodarze skweru na pewno o nią zadbają;)

* Prawdopodobnie byli i inni reprezentanci Miasta i Radnych, ale ja ich nie znam/nie rozpoznaję:)

Nauczyciel Krzysztofa Kolbergera – Marian Waszkiewicz do swojej klasy:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X4h6Kx9rThg[/youtube]