W cyklu „Czwartki w Historycznym” w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbyło się spotkanie dr. Januszem Dargaczem, który opowiedział o historii Domu Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej.

Dom Dobroczynności i SierotDom Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej w Gdańsku powstał w 1699 roku. Według pierwotnych założeń miał służyć przede wszystkim jako miejsce przymusowego osadzania ulicznych żebraków, w praktyce jednak do zakładu przyjmowano głównie osierocone dzieci. Od 1788 roku działał już wyłącznie jako sierociniec i utrzymał tę funkcję do 1906 roku. Mieściła się tu też drukarnia socjalistyczna, a od połowy lat 30. XX w. siedziba Hitlerjugend.

Z dawnego kompleksu Domu Dobroczynności zachowały się szczęśliwie dwa obiekty, w tym budynek główny z 1699 roku. W ostatnim czasie o Domu Dobroczynności ponownie zrobiło się głośno w związku z decyzją władz miasta o umieszczeniu w nim nowej instytucji kultury, która ma działać pod nazwą Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

Podczas spotkania w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska została przypomniana ponad trzystuletnia historia obiektu.

Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia filmowej relacji, która przygotował Mirosław Koźbiał.

[youtube]https://youtu.be/CE8xXr4eGYc[/youtube]

Czwartki w Historycznym