Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na warsztaty pisania reportażu. Wykłady, ćwiczenia, próby reporterskie, konsultacje indywidualne, praca w terenie, wspólne redagowanie tekstu – to oferta dla ludzi, którzy chcą pisać, są ciekawi świata i odważni.

warsztaty pisania reportażuWarunki uczestnictwa
▪ warsztaty adresowane są do osób po 20 roku życia
▪ udział w projekcie jest bezpłatny
▪ grupa warsztatowa ma liczyć nie więcej niż 12 osóbTerminarz
▪ marzec – wrzesień 2017
▪ 6 weekendowych spotkań, soboty i niedziele
▪ wakacyjna przerwaZapisy
▪ pobierz formularz / → tutaj
▪ odeślij wypełniony formularz w nieprzekraczalnym terminie 24 lutego 2017 / piątek: [email protected]
▪ wyboru uczestników na podstawie listów motywacyjnych dokona Włodzimierz Nowak
▪ lista uczestników zostanie wyłoniona do 28 lutego 2017Zajęcia będą się odbywać w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, pl. Solidarności 1 / I piętro.

Za każdym razem, kiedy zaczynam pisać, zastanawiam się, czego metaforą będzie mój tekst — Włodzimierz Nowak

Włodzimierz NowakZajęcia poprowadzi Włodzimierz Nowak – pisarz, dziennikarz, reporter, w latach 2012–2016 redaktor naczelny Dużego Formatu. Magazynu reporterów Gazety Wyborczej, autor książek: Obwód głowy, Serce narodu koło przystankuNiemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda, finalista Nagrody NIKE.

— Reporter nie nazywa rzeczywistości, nie próbuje jej zdefiniować, zamknąć w jakiejś tezie, jak to robią komentatorzy i publicyści. Nie mówi czytelnikowi: jest tak i tak. Nie rozstrzyga. Nie mówi, jak należy rozumieć świat. Raczej tylko mądrze przywołuje rzeczywistość i podsuwa ją czytelnikowi, licząc na jego wrażliwość. Bardziej pyta, niż odpowiada. Zmusza do refleksji. Dlatego tak ważny w reportażu jest szczegół, osobista historia, scena… Działają one jak metafora w tekście literackim, tylko wzięte są z rzeczywistości — Włodzimierz Nowak