Uczestnicy konferencji poświęconej terenom nadrzecznym i ich integracji z mieszkańcami, podczas kilkugodzinnego spaceru, mieli okazję poznać Gdańsk nie od strony lukrowanych uliczek Głównego Miasta, jak zazwyczaj jest pokazywany turystom lecz z perspektywy miejsc o niezwykłym, a wciąż nie wykorzystanym potencjale.
Spacer, któremu przewodził architekt Jakub Szczepański, przy organizacyjnej pomocy Magdaleny Zakrzewskiej-Dudy z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, rozpoczął się przed Domem Muzyka, w którym zakwaterowana była znaczna część uczestników konferencji. Przed wejściem do tunelu pod ul. Podwale Przedmiejskie cicerone opowiedział o smutnej historii sztucznego podzielenia historycznego miasta w wyniku zbudowania arterii i poprowadził grupę pod wiadukt przy ul. Szopy, gdzie w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Tutaj szczególnym zainteresowaniem cieszyła się praca Daniela Milohnica i Aleksandra Rijkersa, zatytułowana „LKW Galler”, a przedstawiająca samochód ciężarowy zaklinowany pod wiaduktem.
Dalej spacer prowadził wzdłuż Kamiennej Grobli do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, w którym Jakub Szczepański w krótkiej prelekcji skreślił historię systemu wodnego Gdańska. W programie wycieczki nie mogło też zabraknąć wizyty na południowych fortyfikacjach miasta i przy Kamiennej Śluzie – relikcie systemu wodnego z XVII wieku.
Nieco odleglejszym punktem programu było obejrzenie zza szyb autokaru remontowanej aktualnie Łaźni 2 przy ul. Strajku Dokerów w Nowym Porcie, której zadaniem będzie integracja społeczności dzielnicy, a widok Twierdzy Wisłoujście wzbudził podziw uczestników spotkania w plenerze. Po przepłynięciu Martwej Wisły promem i krótkiej wizycie na plaży w Westerplatte, goście mieli okazję obejrzeć piękniejsze oblicze tysiącletniego miasta – Długie Pobrzeże widziane z Ołowianki.
Gdańsk leży nad dwiema rzekami – Martwą Wisłą i Motławą oraz nad kanałem Raduni. Po wielu latach odwrócenia się od ich wód, życie miasto powoli (bardzo powoli) zaczyna ponownie zwracać się ku nim „twarzą”. Jednym z przejawów tego procesu jest zakończona właśnie konferencja „Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców”
PUBLIKACJE REFERATÓW Z TEJ KONFERENCJI POJAWIŁY SIĘ – już jakiś czas temu : http://www.rzeki.art.pl/pl/publikacje — DZIĘKUJEMY ZA RELACJE „NA ŻYWO” – warto wszystko to sobie przypominać….
Do 10.02.2011 — przyjmowane BYŁY — ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
w Konferencji Międzynarodowej „JAKOŚĆ ŻYCIA W CENTRACH MIAST – WARUNKI ZAMIESZKANIA I TURYSTYKI”, która ODBĘDZIE SIĘ w dniach 13. – 15. maja 2011 r. w TORUNIU
Może KTOŚ z Państwa Znajomych – zdążył się zgłosić i zreferuje nam PLON również tej konferencji…
– pozdrawiam z Torunia [nie zgłosiłam się niestety]
– Anna Magdalena Walczak