Dawno, dawno temu, jakoś około 2005 roku, kilku zapaleńców postanowiło cofnąć się w czasie… na jeden dzień, czasem na weekend. Tak zaczęła się ta historia…

Na początku była to chęć załatania swoistej „dziury” wśród krajowych grup rekonstrukcji dziewiętnastowiecznej. Dla strony napoleońskiej brakowało przeciwników, których ściągano aż zza wschodniej granicy, a i to było niełatwe ze względu na utrudnienia wizowe. Grupa gdańskich pasjonatów przywdziała więc mundury Infanterie Regiment No 52 von Hamberger – regimentu pruskiej armii który bronił umocnień Góry Gradowej w roku 1807, a składał się prawie w połowie z żołnierzy mówiących po polsku.

Lata mijały, a muszkieterowie króla Prus brali udział w imprezach rekonstrukcyjnych w kraju i za granicą. Pokłosiem jednego z takich wydarzeń stało się nawiązanie trwającej do dziś współpracy z Centrum Hewelianum. Pruskich wojaków można więc dziś spotkać na organizowanej przez tę instytucję Nocy Muzeów, czy też Nocy Naukowców oraz innych imprezach odbywających się na starym forcie.

Ale wydarzenia oficjalne to nie jedyne okazje kiedy można się natknąć na forteczną załogę. Jak na prusaków przystało „hambergerowcy” spotykają się na ćwiczeniach – wszak musztra to kwintesencja dziewiętnastowiecznej armii. Niejedna osoba zwiedzająca fort napotkała podczas weekendowych spacerów podoficera łającego żołnierzy przy pomocy najlepszego narzędzia dyscypliny – kija. Ale gdańscy muszkieterowie potrafią mieć także miękkie serca – każdemu zainteresowanemu wyjaśnią jak działała dziewiętnastowieczny karabin, do czego służyły poszczególne elementy wyposażenia, co żołnierz nosił w plecaku, a nawet nauczą podstaw skomplikowanej musztry. Stanowią już także swoistą atrakcje fotograficzną, znajdując stałe miejsce w rodzinnych albumach tysięcy zwiedzających, niczym słynny miś z Krupówek pozując do pamiątkowych zdjęć.

Garnizon Gdańsk nie tylko dla mężczyzn

Zainteresowanie odgrywaniem życia z czasów naszych przodków wciąż rośnie. W tym roku pojawiła się nowa idea – projekt „Garnizon Gdańsk”. Podstawą koncepcji są dotychczasowi członkowie IR52 von Hamberger, lecz dołączyła już niemała rzesza nowicjuszy. W swoich założeniach „Garnizon” nie będzie ograniczał się do rekonstrukcji jednej formacji. Obok IR52 zaczynają pojawiać się mundury innych jednostek związanych z historią Gdańska z XVIII i XIX wieku. Wschodniopruscy Landwerzyści, którzy walczyli pod Gdańskiem w roku 1813 (krzyż im poświęcony znajduję się na ścianie kościoła na Łostowicach), żołnierze freikorpsu, ochotniczej antyfrancuskiej partyzantki, grafa von Krockowa, a także załoga brytyjskiego okrętu HMS Dauntless – marynarze i Royal Marines (w słynnych czerwonych kubrakach brytyjskiej piechoty), a o przyspieszone bicie niewieścich serc dbają Szkoci z Royal Highland Regiment „Black Watch”.

Uzbrojeni po zęby żołnierze to nie jedyne oblicze „Garnizonu Gdańsk”. Niejednej białogłowie, po lekturze „Rozważnej i romantycznej” czy „Dumy i uprzedzenia” marzyła się suknia z tamtej epoki, czy też udział w kolacji lub balu w zwiewnych strojach mody epoki dyrektoriatu czy regencji. Czemu nie? Dlaczego nie ożywić ulic Głównego Miasta scenkami z przed 200 lat? Kolacje na przedprożach, muzyka na żywo czy tańce w strojach z epoki z gdańskimi kamienicami w tle? Marzyciele z Garnizonu właśnie to chcą zrealizować. Wyprawy w czasie mogą więc być atrakcją niezależnie od płci czy wieku. Nie trzeba być żołnierzem czy marynarzem, można odtwarzać gdańskiego kupca, mieszczanina, artystę, pracownika portu czy rzemieślnika. Wytworną damę czy prosta karczmarkę.

Szaleni, nierozważni – być może, ale chyba też na tyle romantyczni i zakochani w historii, że warto trzymać za nich kciuki. A może samemu przyłączyć się do Garnizonu? Przecież każdy z nas może dzięki tej inicjatywie posmakować życia sprzed bez mała dwustu lat.

Najbliższe spotkanie z podoficerem werbunkowym w sobotę , 29 października o godzinie 12:00 na Górze Gradowej, pod krzyżem milenijnym.

Garnizon Gdańsk zaprasza na spacer po forcie Góry Gradowej

Autor: Krzysztof Kucharski

Kontakt do Garnizonu Gdańsk:

e-mail [email protected]
forum www.prusy1807.fora.pl
Facebook Garnison Danzig
Twitter GarnisonDanzig