W Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42 została otwarta wystawa „Gdańsk w miniaturze”, prezentująca subiektywne spojrzenie młodzieży na historię miasta oraz piękno gdańskiej architektury. Ekspozycję można oglądać do końca lipca.

Marta Justa, Anna Potaszników, Anna Wąsowicz, Karolina Piaskowska, Mateusz Muszyński, Agnieszka Wojtaszczyk, Wioleta Detlaf, Monika Socha, Angelika Sarnowska, Sara Kowalewska, Sandra Dlugos, Klaudia Chilkiewicz, Paulina Półgrabska, Marlena Krawczyńska, Maciej Kasprzyk, Patryk Trawiński, Karolina Ciołek, Magdalena Kocik i Joanna Zbień, których prace można oglądać na ul. Mariackiej w Gdańsku, są uczniami Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku i pracują pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów artystycznych: Joanny Budzyńskiej, Magdaleny Krzemińskiej – Oller, Marka Tadeusza Sycza oraz Krystiana Wdowiaka.

Koordynatorem wystawy z ramienia szkoły jest mgr Joanna Budzyńska. Pomysłodawcą wystawy oraz jej kuratorem jest mgr sztuki Anna Maria Czarzasta.

Joanna Budzyńska (ur. 1985 r.), graficzka, ilustratorka, autorka exlibrisów, pedagog. Nauczycielka rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Malborku. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granicą. Zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym, tradycyjnymi technikami graficznymi (wklęsłodrukiem) ze szczególną miłością do akwaforty. Także rysunkiem i ilustracją dla dzieci. Od 2010 roku również exlibrisem i tkaniną. Edukację artystyczną kontynuowała w trybie dziennym, w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. W 2008 roku zdobyła I nagrodę GTPS w konkursie Pomorska Grafika Roku 2007 a w kwietniu 2009 r. otrzymała wyróżnienie w kolejnej edycji konkursu. Brała udział w wystawach: „Heart attack”, „Prezentacje Młodych”, „Niespokojny duch pejzażu” w roku 2009. Zamiłowanie do rysunku zaowocowało projektami ilustracji i okładek do serii książek „Przygody kota Fausta”. W 2010 roku ukończyła studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego. Dyplom artystyczny obroniła z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Aliny Jackiewicz-Kaczmarek. Rok 2010 obfitował w kolejne wystawy indywidualne i zbiorowe: malarstwa w Parku Naukowo-Technologicznym oraz grafiki warsztatowej w Galerii Guentera Grassa. Artystka zajmuje się z dużym powodzeniem tworzeniem exlibrisów. Jej prace można było podziwiać na wystawach exlibrisu erotycznego „Eros-Tanatos” w Szwajcarii, czy exlibrisu w Guangzhou, w Chinach. W lutym 2011 roku, w Klubie Punkt w Gdańsku, miała miejsce wystawa indywidualna malarki pt. „Moje senne krajobrazy”. W roku 2011 artystka ponownie prezentowała swoje exlibrisy na kolejnych wystawach, m. in.: pszczelarskiego w Więcborku; o tematyce zamojskiej w Zamościu; studenckiego w St. Petersburgu (Rosja); o temacie papieskim w Więcborku; z okazji Roku Czesława Miłosza w Katowicach; na Zamku w Malborku. 25 maja 2011 odbyła się kolejna wystawa indywidualna malarstwa, rysunku oraz grafiki artystki, zorganizowana w Szpitalu Jerozolimskim w Malborku. Prace (exlibrisy) Joanny brały udział w wystawach w Contralla (Hiszpania); w Ruse (Bułgaria); w Szanghaju; w Muzeum Sztuki i Exlibrisu w Frederikshavn (Dania). Artystka mieszka i pracuje w Malborku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IM-g9zDm-T4[/youtube]

Anna Maria Czarzasta (ur. 1970 r.) artysta plastyk, grafik DTP, animatorka kultury, projektantka biżuterii. W latach 1996-2005 prowadziła pracownię plastyczną. Współpracowała z jednostkami samorządu lokalnego oraz placówkami oświatowymi. Zajmowała się kształceniem młodych artystów oraz lokalną animacją kulturalną. W 2004 roku rozpoczęła studia na wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2009 roku obroniła tytuł magistra sztuki oraz dyplom artystyczny z malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. Obecnie zajmuje się grafiką DTP (skład publikacji do druku), projektowaniem graficznym oraz papieroplastyką. Jest autorką plakatów, okładek i składu komputerowego tomików poezji. Projektuje i wykonuje artystyczną biżuterię. W wolnych chwilach angażuje się w działania propagujące kulturę i sztukę. Wspiera projekty edukacyjne i charytatywne. Mieszka i pracuje w Gdańsku.