Zbigniew Walczak – po prostu Zbyszek, został wybrany Pomorskim Bibliotekarzem Roku 2016. Pomóżmy mu wygrać konkurs ogólnopolski!
Kiedy ktoś pyta o miejsce oddające urok dawnego Gdańska, to najczęściej na myśl przychodzi ulica Mariacka – spokojny fragment miasta schowany w cieniu wielkiej Bazyliki.
Cichą przystań dla swoich pracowni znaleźli tam artyści, rzemieślnicy pracujący w bursztynie wystawiają tam swoje wyroby, a w kafejkach siedzą ludzie smakujący niespieszną atmosferę.
Skoro wielu uznaje to za esencję „gdańskości” to nie powinno dziwić, że kiedy powstawała Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, to właśnie na ulicy Mariackiej znalazła swoją siedzibę. Od czasu powstania Filia nie tyle wpasowała się w istniejący klimat, ile zaczęła aktywnie go tworzyć. Ale klimatu miejsca nie nabierają same z siebie, ale dzięki ludziom którzy emanują odpowiednią atmosferą. Taką aurę zapewniał kierownik Filii Gdańskiej Zbigniew Walczak – osoba, która ucieleśnia wszystko, co powinien mieć w sobie bibliotekarz.
Jeżeli szukacie biblioteki, w której mimo nobliwej oprawy panuje domowa, ciepła atmosfera – idźcie do Zbigniewa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś o Gdańsku – idźcie do Zbigniewa. Jeżeli szukacie ciekawych wydarzeń literackich – znajdziecie je u Zbigniewa. Jeżeli chcecie zrobić coś w szalonego, co sprawi, że życie kulturalne w tym zakątku Gdańska będzie tętnić życiem – nie szukajcie nikogo innego, Zbigniew wykona takie zadanie (jeśli już tego nie zrobił.)
Po przeczytaniu takiej laurki nie powinno Was dziwić, że został wybrany Pomorskim Bibliotekarzem Roku 2016, a teraz jest kandydatem do ogólnopolskiego tytułu Bibliotekarza Roku. Decydują głosy internautów, które można oddawać do 10 maja na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizatorzy konkursu nie zadbali o to, by oddanie głosu było czynnością łatwą, ale dla tak niezwykłej i ważnej dla naszego środowiska kulturalnego osoby, warto się przemóc.
 Aby oddać głos należy:
1. wejść na stronę www.sbp.pl
2. pod zdjęciem i nazwiskiem Zbigniewa Walczaka kliknąć link „Głosuję”
3. Zarejestrować się jako „Użytkownik”
4. Odebrać maila z linkiem aktywacyjnym, który oczywiście trzeba kliknąć
5. Raz jeszcze wejść na stronę www.sbp.pl
6. Oddać głos na Zbigniewa Walczaka
7. Poczuć satysfakcję ?

 
Tekst: Paweł Paniec