W Bramie Wyżynnej, siedzibie Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbyło się spotkanie Komisji Konkursowej, której celem była ocena i wyłonienie najciekawszych produktów turystycznych Województwa Pomorskiego w roku 2013. 

Komisja konkursowa debatuje  - produkt turystyczny PomorzaMoje zainteresowania krążą głównie wokół Gdańska, Sopotu i Gdyni, niemniej z zainteresowaniem śledzę nowości na turystycznej mapie całego Pomorza, toteż kolejny raz z przyjemnością skorzystałam z zaproszenia do Komisji Konkursowej. Udział w obradach jury pozwala mi na poszerzenie wiedzy w tym zakresie i ułatwia dostrzeżenie kierunków, w których turystyka dąży.

Krystyna Hartenberger-Pater, Marta Chełkowska, Marta Nicgorska, Jacek Thiel, Kazimierz Netka, Jarosław Marciuk (online) i ja pochyliliśmy się nad regionalnymi produktami turystycznymi ubiegającymi się o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

W naszej ocenie, spośród wszystkich zgłoszonych produktów szczególnie wyróżniały się: Jarmark Cysterski w Pelplinie oraz Linia turystyczna ekologicznych busów Eco-Line. Podczas pracy obowiązywały nas wytyczne, nakazujące szczegółową ocenę poszczególnych punktów zgłoszenia. Zdarza się jednak, że tabelki, punkty i paragrafy niekiedy przekłamują rzeczywistość, toteż każdy z nas kierował się również… sercem;)

Od początku debaty nasze opinie pokrywały się ze sobą – Jarmark Cysterski w znakomity sposób buduje pamięć o dawnych obrzędach, natomiast busy Eco-Line pozwalają zwiedzać Sopot i Westerplatte w sposób ekologiczny – co w XXI wieku jest bardzo słusznym kierunkiem. Oceniając poszczególne produkty mocno zwracaliśmy uwagę na jego promocję, w tym udział w mediach społecznościowych:)

Laureaci etapu regionalnego zgłoszeni zostaną przez Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną do etapu ogólnopolskiego i ubiegać się będą o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, który gwarantuje dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski, promowanych w ramach realizowanych przez POT kampanii krajowych i zagranicznych.

Nowością w stosunku do ubiegłych lat jest wytypowanie spośród laureatów poprzednich edycji jednego kandydata, który ponownie będzie miał szansę powalczyć w stolicy o najwyższy laur. Naszym typem jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, jedna z największych i najbardziej widowiskowych imprez kulturalnych, wkomponowanych w przestrzeń miejską Gdańska.

Poza tym specjalnym wyróżnieniem postanowiliśmy nagrodzić Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park w Sarbsku. Na jego terenie znajduje się fokarium oraz oceanarium 3D, cieszące się powodzeniem nie tylko wśród najmłodszych.

Oficjalne wręczenie nagród pomorskim laureatom odbędzie się w Gdyni (4 października), podczas regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Wszystkim laureatom życzymy powodzenia na ogólnopolskiej scenie turystycznej:)

Tekst: Ewa Kowalska