Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy kolejny raz stał się miejscem spotkania przedstawicieli różnych związków wyznaniowych w Gdańsku. W piątek, 1 listopada w samo południe, rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna.

Cmentarz Nieistniejących CmentarzyOd 17 do 20 października w Gdańsku odbywały się X Dni Mniejszości Narodowych. Uczestniczyłam w nich z zainteresowaniem, toteż naturalnym było skorzystanie z zaproszenia, które przeczytałam na stronie www.gdansk.pl:

Drodzy Gdańszczanie,

Dla każdego z nas Dzień Wszystkich Świętych jest dniem szczególnym. Dniem pełnym zadumy i refleksji podczas którego wspominamy naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych – wszystkich tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Wspominamy Ich i modlimy się za Ich dusze.
Pragnę zaprosić Państwa, abyśmy spotkali się 1 listopada 2013 r. o godzinie 12.00 na międzywyznaniowej modlitwie, w miejscu wyjątkowym – na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku. Upamiętnia on 27. gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 roku.
Do udziału w międzywyznaniowej modlitwie zaprosiłem 12. przedstawicieli różnych związków wyznaniowych z Gdańska. Będziemy wraz z nimi wspólnie modlić się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.
Po uroczystości razem przejdziemy pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego, gdzie zapalimy znicze pamięci.
Jeszcze raz gorąco zapraszam Państwa do przyjęcia zaproszenia i do udziału w tym symbolicznym wydarzeniu.

Z wyrazami szacunku
Prezydent Miasta Gdańska
Paweł Adamowicz

Zapraszam do obejrzenia filmu z uroczystości:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=m6_f43BzNDg[/youtube]

W uroczystości wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób, które podobnie jak ja, chciały poczuć atmosferę tego niezwykłego połączenia się w modlitwie. Odbywające się już od  2002 roku ekumeniczne spotkania na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, to te rzadkie chwile, kiedy imam, ksiądz, pastor i rabin, stoją w zgodzie w jednym szeregu. To jest możliwe chyba tylko w mieście nad Motławą.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Lektura uzupełniająca:

X Dni Mniejszości Narodowych w Gdańsku