Widok z dachu Bramy Wyżynnej

Niszczejąca Brama Wyżynna, wstydliwie zakrywana wielkoformatowymi reklamami, od lat bezgłośnie wołała o pomoc. Ta niestety nie nadchodziła – tak przynajmniej mieli prawo sądzić gdańszczanie, z troską obserwujący degradację zabytku.  Ale właściciel obiektu – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG) – nie spał. Od marca 2004 r. mury oraz podziemia bramy były badane przez konserwatorów zabytków, a władze muzeum zabiegały tymczasem o środki na kapitalny remont. Skutecznie, jak się okazało. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego oraz budżetu Miasta Gdańska, projekt modernizacji i adaptacji uzyskał stosowne fundusze. Obecnie wartość przedsięwzięcia wynosi 3 152 200 zł.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aNRtCPb6xPk[/youtube]

We wtorek, 13 lipca, odbyła się uroczystość podpisania protokołu wejścia na budowę, co oznacza natychmiastowe rozpoczęcie prac, które mają się zakończyć przed Euro 2012. Po adaptacji i modernizacji, podwoje otworzy tu  Centrum Informacji Turystycznej (CIT), prowadzone przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

W przyziemiu bramy powstanie biuro obsługi klientów, a na dwóch antresolach biura pracowników CIT. Przeloty bramy zostaną zamknięte szklanymi przegrodami.

Na piętrze budynku zostanie przywrócona jednoprzestrzenność, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie sali konferencyjnej dla 55 osób oraz węzła sanitarnego i zaplecza socjalnego. Poddasze będzie pełniło funkcje techniczną i gospodarczą.

Lwy zdobiące szczyt bramy ponownie zaczną więc pełnić rolę strażników głównego wejścia do miasta. To cieszy.

Brama Wyżynna a gwiazda Dawida