Wystartowała kolejna edycja programu Lechstarter, fundująca granty na realizację ciekawych projektów w przestrzeni polskich miast. Wśród 300 propozycji, nadesłanych przez NGOsy, ruchy miejskie, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty prawne, jury wybrało 45, które mają szansę na zdobycie grantów w wysokości 50 lub 100 tysięcy. Wśród finalistów są dwa projekty z Gdańska.
LECHSTARTER powstał z myślą o polskich miastach i ludziach w nich mieszkających. To platforma, na której można zgłaszać różne projekty, dzięki którym nasze miasta zmienią się na lepsze. A co to dokładnie chodzi? O to, żeby zmieniać miejsca brzydkie na ładne, betonowe pustynie zastąpić zielenią, nudne dzielnice wypełnić życiem. Czyli o to, żeby nam wszystkim żyło się ładniej, wygodniej i mądrzej – czytamy na stronie organizatora projektu.
My, gdańszczanie – dzięki codziennemu głosowaniu możemy sprawić, że na Targu Rybnym powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom i turystom, a na ul. Stągiewnej staną meble miejskie.
Projekt “Przestrzeń przyjazna ludziom – Targ Rybny” zgłosiło Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej FRAG.
Projekt jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia na Targu Rybnym przyjaznej dla mieszkańców i turystów przestrzeni integrującej. Obecnie jest to miejsce o korzystnych uwarunkowaniach urbanistycznych, lecz o niewykorzystywanym potencjale. Cel ten zostanie osiągnięty m.in przez zmianę formy zagospodarowania placu poprzez: -wprowadzenie małej architektury, -polepszenie estetyki przestrzeni, -nowe nasadzenia, -przemianę ok. 1/3 zaniedbanego parkingu w tzw parklet. Udostępnienie w/w przestrzeni mieszkańcom poprzez organizację 10 wydarzeń zbliżonych w swej formie do realizowanego przez stowarzyszenie Miejskiego Grillowania w okresie od początku lipca do końca września 2017 roku. Każde takie wydarzenie to szansa na: zaprezentowania się przez lokalnego artystę, organizację targu śniadaniowego czy wspólnego grilla, możliwość pogrania w gry planszowe lub zaangażowanie mieszkańców w różnego rodzaju warsztaty, a także na włączenie się do akcji innych organizacji i stworzenie forum do ich kontaktów z mieszkańcami. TU można głosować.
Projekt “Umeblujmy ul. Stągiewną” zgłosiła Fundacja Gdańska.
Ulica Stągiewna w Gdańsku znajduje się dwie minuty pieszo od Długiego Targu – najpopularniejszego i bardzo zatłoczonego szlaku spacerowego Gdańska. Dotąd Stągiewna była dość zaniedbana, lecz w minionym roku ulica zyskała nową nawierzchnię – bruk oraz betonowy stopień ciągnący się przez całą długość ulicy. Chcemy umeblować Stągiewną, aby zyskała pełnię blasku i stała się atrakcyjną alternatywą dla turystycznego Długiego Targu. Z zainstalowanych tu mebli miejskich, korzystać będą zarówno mieszkańcy, którzy czasem mają ochotę odetchnąć w mniej obleganej przestrzeni swojego ukochanego Gdańska, jak i turyści, którzy w odwiedzanych miastach szukają mniej uczęszczanych atrakcji, chcąc poczuć prawdziwego ducha miasta. Ducha ul. Stągiewnej, będącej w sercu Gdańska, a jednak na szczęśliwym uboczu. TU można głosować.
Co ważne – gdańskie projekty nie rywalizują ze sobą, ponieważ startują w innej kategorii. Głosować można CODZIENNIE do 8 maja (do godziny 14). Serdecznie Państwa zachęcam do głosowania, chociaż przyznam, że nie z takim poświęceniem, jak Tomasz Sebastian Nadolny – członek Zarządu Fundacji Gdańskiej, który na Facebooku napisał:
Pompki robię, żeby zwrócić Waszą uwagę, że codziennie można głosować na dwa gdańskie projekty w konkursie Lech na Start i mamy realną szansę zdobyć na nie pieniądze. Proszę 😉))) Głosujemy na oba STĄGIEWNA i TARG RYBNY http://glosujnagdansk.pl/
Brak komentarza