Andrzej Superat, Sławek Malinowski, Bohdan Sienkiewicz, Andrzej Urbanik, Grażyna Murawska, z gitarą Andrzej Starzec

W sierpniu 2010 r., na pokładzie Daru Pomorza w Gdyni, odbył się przedemisyjny pokaz filmu pt. „Latający Holender , opowiadającego o kulisach powstania programu, który po raz pierwszy został wyemitowany 10 stycznia 1967 roku. W tle pokazywany był jubileuszowy program z okazji 25-lecia „Latającego Holendra” wyemitowany w 1992 roku. Okazuje się, że twórca programu, redaktor Bohdan Sienkiewicz nie chce poprzestać na celebrowaniu jubileuszy. Szykuje film na temat Bractwa Żelaznej Szekli znanego z „Latającego Holendra”. Spotkanie z pokazało, że werwa wciąż go nie opuszcza.

Podczas sierpniowego jubileuszu wyjaśniał z żalem, że Polska odwróciła się od morza, nie ma programów o tematyce morskiej, nie wydawane są czasopisma żeglarskie, a jeśli tak, to w niewielkim nakładzie. Film o programie „Latający Holender” zamówiła i emituje prywatna stacja Planete. Niebawem pojawi się kolejny film o Bractwie Żelaznej Szekli, które wierni widzowie programu „Latający Holender” z pewnością pamiętają doskonale. Stąd specjalny apel.

Od lewej: Krzysztof Staręga. Małgorzata Manasterska, kpt. Wojciech Zaczek, Andrzej Makowski, Andrzej Jamiółkowski, Andrzej Geodecki, Jan Guza, Paweł Szczepanik, Bogdan Głowacki, Piotr Chmaro, Andrzej Superat, Zdzisław Winnicki, Bohdan Sienkiewicz, Stanisław Domin, Paweł Opala, Andrzej Urbanik, Sławek Marcinkowski, Roman Krzyżankowski, Aleksander Gosk

-W trakcie nagrania programu z okazji 25 lat zostało zrobione specjalne zdjęcie, na którym znajdują się osoby związane z programem. Bardzo chciałbym je odnaleźć, dowiedzieć się, jak sobie poczynają w życiu, stąd moja prośba i apel – rozpoczął rozmowę redaktor Bohdan Sienkiewicz.

W trakcie niezwykle ciekawej konwersacji z ust redaktora padło wiele propozycji dotyczących zmiany stanu, w którym tematyka morska jest praktycznie nieobecna ani w Polsce, ani na Pomorzu.

– Chciałbym żeby na Darze Pomorza stworzyć specjalne miejsce, gdzie byłyby wyświetlane filmy o tematyce morskiej. Ciągle naciskamy, by dyrektor Litwin umożliwił możliwość profesjonalnej projekcji filmów. Muzea morskie powinny wyglądać jak np. w Karlskronie, gdzie aż kipi od multimediów – mówił red. Sienkiewicz.

Czy wtedy więcej osób garnęłoby się do szkół morskich i zaczęło rozumieć morze? Twórca „Latającego Holendra” jest przekonany, że tak i chce to razem ze współpracownikami pokazać w kolejnym filmie, tym razem o Bractwie Żelaznej Szekli.

– Była to przede wszystkim organizacja, dzięki której osoby niespełniające wymogów potrzebnych do wyruszenia na morze, mogli spełnić swoje marzenia. Młodzi chłopcy i dziewczęta zdobywali punkty i wyruszali na morze na żaglowcach. Okazało się, że wychowanie morskie może być formą resocjalizacji. W jednym z rejsów brali udział chłopcy z zakładu poprawczego z Malborka. Mimo obaw, doskonale sobie poradzili. Marzy mi się, żeby wzięli udział w naszym filmie – wyjaśniał red. Sienkiewicz.

Wszyscy, którzy z sentymentem wspominają „Latający Holender” powinni 18 i 28 października szukać w programie telewizyjnym godziny emisji specjalnego dokumentu na temat programu na kanale Planete. Hasło „Trzymajmy się morza” towarzyszące „Holendrowi” wydaje się, że powinno być, zwłaszcza teraz, jak najczęściej powtarzane i przypominane.

Autor: Franciszek Zawadzki

18 października o godz. 19.15 oraz 28 października o godz.12.15 będzie okazja zobaczyć w telewizyjnej sieci PLANETE film dokumentalny „Latający Holender”. Jest to opowieść o fenomenie wykorzystania telewizji do wychowania morskiego młodzieży. Wielu odwiedzających iBedeker.pl to być może byli członkowie załóg telewizyjnego „Latającego Holendra”, który był na antenie TVP przez 26 lat. W 1976 otrzymał nagrodę im. Leonida Teligi redakcji „Żagli”, a w ramach Rejsu Roku 1991 nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego za 25 lat wychowania morskiego. Zdjęcie umieszczone wraz z podpisem ‘nieco wyrośniętych holendrowców” uczestników jubileuszowego programu z 1992 roku ma pomóc odnaleźć się uczestnikom tamtego programu. Ci, którzy się na nim odnajdą i chcieliby otrzymać płytkę z zapisem całego programu, proszeni są o przesłanie swojego obecnego do Latającego Holendra [email protected]

Bohdan Sienkiewicz