Biblioteka Gdańska PAN oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zapraszają na wystawę „Patroni gdańskich tramwajów”.

patroni gdańskich tramwajówKomunikat prasowy:

Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Gdańska sto czterdzieści lat temu, 23 czerwca 1873 roku. W ciągu tych lat tramwaje znalazły swoje stałe miejsce w przestrzeni miasta, z czasem stając się częścią jego codziennego życia. Gdy wiek pary przeszedł w wiek elektryczności, a praca zwierząt została zastąpiona pracą maszyn, nowe rodzaje tramwajów rozwoziły ludzi, pokazując, że Gdańsk może się zmieniać, ale wciąż tętni życiem.

Od 2010 roku tramwaje marki 120NaG SWING noszą imiona słynnych gdańszczanek i gdańszczan. Wokół trzydziestu pięciu imion koncentruje się zorganizowana w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawa, której motywem przewodnim jest tramwaj. Tak jak gdańskie tramwaje połączyły historię i współczesność, tak wystawa łączy gdańszczanki i gdańszczan różnych wieków. Liczące kilkaset lat księgi i rękopisy uczonych sąsiadują na niej z pamiątkami po osobach, które odeszły tak niedawno, że wielu z nas być może zetknęło się z nimi osobiście. Przenieśmy się zatem w czasie i bądźmy świadkami spotkania po latach kolegów z gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, podejrzyjmy nocne życie małżeństwa Heweliuszów, dowiedzmy się, co łączyło rysownika Daniela Chodowieckiego z burmistrzem von Conradim. Rzućmy okiem na atlasy Filipa Clüvera, geografa okresu renesansu i rysunki z dzieł Jana Jerzego Forstera, który sto kilkadziesiąt lat później towarzyszył Jamesowi Cookowi w wyprawie dookoła świata. Porównajmy przyrodnicze opracowania Jakuba Teodora Kleina (1685-1759) i Hugona Conwentza (1855-1922) i wyobraźmy sobie drogę, jaką przebyła gdańska nauka od XVI-wiecznego alchemika Aleksandra Süchtena, który udowadniał, że przemiana metali nieszlachetnych w złoto nie jest możliwa, po Adolfa Friedricha Johanna Butenandta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Tylko u nas spotkają się związani z Gdańskiem uczeni i piosenkarze, podróżnicy, piraci i Indianie.

Historię Gdańska można studiować latami – w pigułce można ją poznać w naszej Bibliotece na wystawie „Patroni gdańskich tramwajów”.
Wernisaż odbędzie się 4 czerwca o godzinie 14.00.

Tytuł: Wystawa „Patroni gdańskich tramwajów”
Lokalizacja: Historyczny gmach Biblioteki, ul. Wałowa 15, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-06-04
Godzina rozpoczęcia: 14:00
Data zakończenia: 2013-07-26