Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Towarzystwo „Dom Uphagena” zapraszają na wystawę „Okruchy zebrane. Wystawa gdańskich rysunków i grafik Andrzeja Taranka”.

Sienna Grobla 1997 / Rys. Andrzej Taranek

Wystawa prezentuje gdańskie wątki w twórczości Andrzeja Taranka. Rysunki i prace graficzne zostały wykonane między 1980 r. a 2010 r. Wiele prac przedstawia gdańskie budynki, które zostały przebudowane lub rozebrane; zakątki, których wygląd uległ całkowitej zmianie – wzbogaca to ekspozycję o walor dokumentacyjny. Zgodnie z tytułem – rysunki i prace graficzne będą „okruchami zebranymi”, ocalonymi od zapomnienia. Poza grafikami zaprezentowane zostaną też przedmioty pochodzące z kolekcji Artysty, znalezione przez niego podczas licznych wędrówek po Gdańsku i okolicach.

Stocznia Gdańska 2006 r. / Rys. Andrzej Taranek

Andrzej Taranek (ur. 1953 r., Gdańsk), absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, od zakończenia studiów pracuje twórczo, poświęcając się rysunkowi, malarstwu i grafice. Twórczość Taranka wyróżnia bardzo dobre opanowanie warsztatu. Artysta subtelnie i wnikliwie spogląda na otaczającą rzeczywistość, w jego pracach wiele jest poetyckich odniesień, niedomówień, które skłaniają widza do głębszej refleksji. Twórca cyklów ilustracji i opracowań graficznych wielu książek, autor bardzo interesujących exlibrisów jest artystą uznanym. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych w Polsce i za granicą. Twórczość Artysty była wielokrotnie omawiana (choćby w eseju pióra Pawła Huelle czy rozprawach Kazimierza Nowosielskiego).

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, wystawa przygotowana dzięki Mecenatowi Miasta

Tytuł: Wystawa gdańskich rysunków i grafik Andrzeja Taranka
Lokalizacja: Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2011-11-06
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data zakończenia: 2012-01-01
Godzina zakończenia: 18:00

Informacja pochodzi z komunikatu prasowego MHMG