Wydawnictwo Maszoperia Literacka, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC oraz Caffe Anioł serdecznie zapraszają na promocję albumu Janusza Uklejewskiego „Moja Gdynia”.

Album „Moja Gdynia”, nieżyjącego nestora polskiej fotografii – Janusza Uklejewskiego. Ten znany artysta, fotografik i reportażysta, pochodzący z Grudziądza, a od wielu lat związany z Gdynią, zmarł w trakcie prac nad książką. Pomysł na powstanie albumu powstał w 2009 roku, jego tematem wiodącym miała być Gdynia. Od tego czasu wydawcy odbyli z Januszem Uklejewskim wiele spotkań, dobierając zdjęcia do planowanej książki. Podczas tych spotkań zachwycała pamięć fotografika, który mimo utraty wzroku, potrafił doskonale opisać i umiejscowić w czasie swoje fotografie. 17 lutego 2011 roku dotarła smutna wiadomość o śmierci Janusza Uklejewskiego. Kilka miesięcy później jego dzieło zostało ukończone dzięki dyrektor Muzeum Miasta Gdyni – Dagmarze Płaza-Opackiej i przedstawicielom Wydawnictwa Maszoperia Literacka. Album przedstawia wybór czarno-białych fotografii Gdyni z różnych lat – od końca lat czterdziestych do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dla wszystkich, którzy pamiętają Gdynię z tego przedziału czasowego, będzie to wspaniała wędrówka po swych wspomnieniach i historii miasta, natomiast ci, którzy urodzili się później, ujrzą Gdynię w ogromnym stopniu inną niż dziś. „Inną” nie znaczy ani piękniejszą, ani brzydszą. Po prostu inną, z ciekawym klimatem portowego miasta – z cumującym transatlantykiem „Batory”, ze stoczniami, dziesiątkami statków, okrętów i żaglowców. Spora część zdjęć prezentuje Gdynię właśnie jako miasto związane z morzem. W fotografiach Janusza Uklejewskiego Gdynia i morze to jeden organizm. Tak właśnie widział to miasto autor zdjęć – jako miasto morskie. W albumie odnajdziemy także wiele fotografii postaci, które wpisały się w historię Gdyni i Pomorza m.in. Mariana Mokwę, Lecha Bądkowskiego, Augustyna Necla, Franciszka Fenikowskiego, Leonida Teligę, Kazimierza Jurkiewicza, Edmunda Kosiarza, Jerzego Gruzę, Franciszkę Cegielską i ks. Hilarego Jastaka. Album to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Gdyni. Być może na zdjęciach odnajdziemy siebie lub swych bliskich.

Wstęp wolny

Tytuł: Promocja albumu Janusza Uklejewskiego „Moja Gdynia”
Lokalizacja: Caffe Anioł w Gdyni, ul. Kilińskiego 6
Godzina rozpoczęcia: 17:30
Data: 2012-04-13