We czwartek, 24 maja 2012 r. o godz. 16, w Dworze Artusa odbędzie się wernisaż mojej wystawy „Pamiętnik budowy stadionu trudem ludzi pisany”, stanowiącej zbiór amatorskich zdjęć, zrobionych od kwietnia 2008 roku. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja filmu dokumentującego budowę. Serdecznie zapraszam:)

Trwają ostatnie przygotowania do wernisażu wystawy, którą ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu i jeszcze większej radości, organizuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.  Zdjęcia przygotowane do druku przez artystkę fotograf Ewę Grela czekają na zawieszenie, Filip Ignatowicz kończy artystyczną obróbkę filmu, stanowiącego esencję dziewięćdziesięciu godzin nagranego przeze mnie dokumentu. Kurator wystawy, Hubert Grzegorczyk z Działu Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska pracuje dniami i nocami, Agnieszka Weissgerber – Specjalistka ds. administracji i marketingu gdańskiego stadionu czyni cuda:), a ja… się denerwuję – taki mamy podział obowiązków:)

Liczę na spotkanie z Państwem – Czytelnikami iBedekera. Liczę na spotkanie z Przyjaciółmi, Rodziną, Znajomymi, Oficjalnymi Gośćmi, Kibicami, ale także z tymi z Państwa, którzy są przeciwnikami inwestycji, a jednak potrafią (jak to pięknie powiedziała jedna z zagorzałych przeciwniczek) oddzielić temat od osoby:)

Zaproszenie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska:

172 tygodnie pracy, ponad 15 000 zdjęć, z czego kilkadziesiąt na unikatowej wystawie fotograficznej. Uznawany za jeden z najpiękniejszych stadionów w Europie, gdańska PGE Arena w obiektywie Ewa Kowalskiej, znanej gdańskiej blogerki. Skalę tego przedsięwzięcia będzie można raz jeszcze prześledzić w Dworze Artusa w Gdańsku od 24 maja b.r.

– Po raz pierwszy w miejscu budowy stadionu pojawiłam się 2 kwietnia 2008 roku – opowiada Ewa Kowalska, prowadząca iBedeker.pl, popularny blog o Gdańsku. – Pozostałości opuszczonych działek już niebawem miały zniknąć, a Letnica i jej otoczenie zupełnie zmienić swój charakter. Postanowiłam to udokumentować. Chciałam pokazać narodziny stadionu okiem zwykłej mieszkanki Gdańska, niezaangażowanej zawodowo w to przedsięwzięcie.

W każdą środę, przez 172 tygodnie, do 20 lipca 2011 roku, Ewa Kowalska z aparatem pojawiała się na budowie stadionu. Efektem jej ponad trzyletniej pracy jest kilkadziesiąt godzin filmu i 15 000 zdjęć. Jak podkreśla sama autorka, zdjęcia są amatorskie, ale dokumentują trud ludzi. Naturalnie i bez pozowania czy aranżowania „zdjęciowych” sytuacji.

Wystawa „Pamiętnik budowy stadionu trudem ludzi pisany” prezentuje jedynie fragment tej obszernej dokumentacji. Jednak jest to wybór najbardziej reprezentatywny. Na zdjęciach zobaczymy każdy etap budowy PGE Areny, między innymi wymianę grunt; prace zbrojarskie; wylewanie betonu; montaż olbrzymich stalowych wręgów; charakterystycznych, bursztynowych płyt poliwęglanowych czy układanie trawy.

Wystawa potrwa od 24 maja do 30 września 2012 roku w Dworze Artusa w Gdańsku. W dwóch salach na zwiedzających czekają nie tylko zdjęcia, ale i filmy Ewy Kowalskiej, artystycznie opracowane przez Filipa Ignatowicza.

Pamiętnik Budowy Stadionu w Gdańsku

Tytuł: Pamiętnik budowy stadionu w Gdańsku – wystawa
Lokalizacja: Dwór Artusa, Długi Targ, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2012-05-24
Godzina rozpoczęcia: 16:00
Data zakończenia: 2012-09-30