PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na Noc Muzeów – „Groza w Bibliotece”.

noc_muzeów_dKomunikat prasowy:

Zabytkowe księgi z przerażającymi rycinami, druki obrazujące dzieje Gdańska i grozę, z jaką przyszło się zmierzyć jego mieszkańcom, bogato ilustrowane rękopisy oraz mnóstwo innych atrakcji będzie można zobaczyć i…usłyszeć podczas wyjątkowej nocy zatytułowanej „Groza w Bibliotece”.

W Czytelni Zbiorów Historycznych zaprezentowane zostaną oryginalne rękopisy, stare druki i grafiki, w tym kolorowa wersja „Der Stadt Danzig Historische Beschreibung” Reinholda Curicke. Zwiedzający zobaczą unikatowe eksponaty z XV-XIX wieku, ukazujące to, co wzbudzało w ludziach strach, a więc kataklizmy, efekty niszczycielskiej działalności człowieka, lęki związane z tym, co nadnaturalne i nadprzyrodzone.

Ponadto w sali wystawowej będzie można obejrzeć ekspozycję medyczną nawiązującą do 400. rocznicy przeprowadzenia w Gdańsku przez Joachima Oelhafa pierwszej publicznej sekcji zwłok. Ilustrowane rękopisy (m. in. „Mihicompetit” Tomasza z Wrocławia) i stare druki, w tym inkunabuły, przybliżą dokonania antycznych medyków i alchemików oraz ich średniowiecznych i nowożytnych następców.

Oprócz tego wiersze „ku przestrodze” i ilustrowane bajki czytane na dobranoc niegrzecznym dzieciom pokażą, jaką rolę odgrywał kiedyś strach w procesie wychowania. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: wciągającą grę przestrzenną i konkurs na najciekawsze przebranie związane z grozą (wszelkie monstra i strachy mile widziane). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja na stronie Biblioteki oraz na Facebooku. Dodatkowo dla dzieci: malowanie twarzy i konkurs „Narysuj potwora”. Dla zwycięzców przewidziano nagrody (egzemplarz Encyklopedii Gdańska, niespodzianki).

Wydarzeniom w Bibliotece o godz. 22.00 towarzyszyć będzie koncert zespołu Czarne Kwiaty. Ich muzyka to potężna dawka gitarowych riffów, niebanalne solówki i dynamiczny wokal. Artyści nawiązują do surowych klasycznych brzmień z lat największej świetności muzyki rockowej.

Tytuł: Noc Muzeów – Groza w PAN Bibliotece Gdańskiej
Lokalizacja: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2013-05-18
Godzina rozpoczęcia: 19:00
Data zakończenia: 2013-05-19
Godzina zakończenia: 01:00