Oliwska Akademia Sztuki zaprasza na wykład Marka Chomickiego „Najważniejsze oliwskie karczmy, oberże, szynki, gospody, zajazdy, restauracje i kawiarnie. Od średniowiecza aż po czasy współczesne.”

Marek Chomicki

Życie towarzyskie świeckich mieszkańców Oliwy, podobnie jak w całym naszym regionie, skupiało się głównie w karczmach i gościńcach – zajazdach. Stanowiły one dla ludności podległej zakonnikom nie tylko miejsce zaopatrzenia się w podstawowe produkty, niezbędne w gospodarstwie domowym, ale także były miejscem odpoczynku i zabawy.
To właśnie w karczmach, szynkach i gospodach spragnieni nowinek z szerokiego świata mieszkańcy Oliwy wysłuchiwali opowieści przybyszów i wędrowców z dalekich krajów. Tutaj także komentowano lokalne plotki oraz kojarzono przyszłe małżeństwa. Wreszcie w karczmach raczono się trunkami, wśród których dominowało piwo i gorzałka.
Jeszcze jednym powodem częstego odwiedzania zajazdów był hazard. Grano najczęściej w kości, chociaż od XVIII wieku zaczęły dominować gry karciane – szczególnie tryktak i faraon.

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: www.oas.edu.pl

Tytuł: Karczmy, obrże, zajazdy – wykład Marka Chomickiego
Lokalizacja: Galeria Sztuki Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-11-20
Godzina zakończenia: 20:00