Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz oraz Oliwska Drużyna Najemna Inogici zapraszają na III Wehikuł Czasu na Twierdzy Wisłoujście.

Twierdza WisłoujścieKomunikat prasowy:

Wehikułu Czasu to jedyna tego rodzaju impreza w północnej Polsce. Na Twierdzy Wisłoujście spotkają się rekonstruktorzy z okresu od X do XIX wieku. Dodatkowo w kazamatach Twierdzy odbędzie się konferencja naukowa. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstuktorów. Wielu poświęca się odtwarzaniu wojskowości. Twierdza Wisłoujście jako unikalny zabytek sztuki militarnej, rozbudowywany przez kilkaset lat, stanowi idealne miejsce do ich spotkania.

Sąd marynarski, turnieje rycerskie

W przygotowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz rekonstruktorów programie nie zabraknie atrakcji. Na majdanie Twierdzy Wisłoujście stawać będą naprzeciwko siebie rycerze oraz marynarze.

– Odbędzie się turniej rycerski, będzie to bardzo widowiskowa walka, bowiem jest pełnokontaktowa, można będzie uderzać niemal w całe ciało przeciwnika – mówi Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici, współorganizatora turnieju.

Oprócz zmagań rycerskich, na Twierdzy Wisłoujście zagoszczą też łucznicy oraz marynarze. Sprzeczkę tych ostatnich będzie musiał rozstrzygnąć zaimprowizowany sąd przygotowany przez Kompanie Kaperską. Na terenie twierdzy powstanie też zbrojownia, gdzie każdy będzie mógł przywdziać elementy uzbrojenia oraz spróbować fechtunku.

Twierdza WisłoujścieCoś dla ducha, coś dla ciała

Na miejscu będą też kramy z jedzeniem oraz tradycyjnym kwasem chlebowym. Żeby uatrakcyjnić ofertę, w tym roku po raz pierwszy odbędzie się również konferencja naukowa. W jednej z kazamat doktoranci, przewodnicy oraz rekonstruktorzy opowiadać będą o historii twierdzy oraz historii militarnej.

Twierdza Wisłoujście to unikatowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o niej już w wieku XIV. W roku 1482 król Kazimierz nakazał budowę ceglanej wieży. Służyła ona za latarnię morską, najstarszą w Polsce i na południu Bałtyku. Twierdzę rozbudowywano aż do XIX wieku, gdy utraciła znaczenie militarne. Obecnie budowla jest odziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i jest udostępniona do zwiedzania.

Tytuł: III Wehikuł Czasu na Twierdzy Wisłoujście
Lokalizacja: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2013-09-28
Godzina zakończenia: 17:00