Marianna Selonka, Irena Nadolna-Szatyłowska, Leonia Papee, Elżbieta Koopman i święta Brygida – to kobiety z charakterem, bohaterki majowego spaceru z cyklu Gdańskie Miniatury.

Gdańskie MiniaturyBohaterki spaceru żyły w różnych czasach – od XVII po koniec wieku XX, ale wszystkie łączyła pasja i ogromna chęć życia. Bez względu na status społeczny i finansowy, wykształcenie czy czasy, w których żyły, realizowały swoje marzenia, tworząc wokół siebie aureole dobra. Dzięki nim świat stawał się piękniejszy.

Ileż to listów miłosnych przeniosła słynna listonoszka z Sopotu – Marianna Selonke? Ileż razy, przez 42 lata pracy, przemierzała pieszo trasę  między Sopotem a Gdańskiem, przenosząc przesyłki, gazety, lekarstwa – wszystko, czego potrzebowali klienci Sopockiej Poczty Ekspresowej. Porównywalne siły witalne miała w sobie  Irena Nadolna-Szatyłowska – sportsmenka, kochające motocykle, szybowce i podróże. Swoim postępowaniem udowodniła, że ni ema zawodów typowo męskich i żeńskich. W 1964 r. zdobyła licencję… sędziego żużlowego.
„Pani ministrowa” Leonia Papee była z kolei kobietą żyjąca „przy mężu”, którym był Kazimierz Jan Papee – komisarz generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Stanowisko męża pani Leonia potrafiła przełożyć na pomoc gdańskiej Polonii. Podobnie żyjąca w XVII wieku Elżbieta Koopman – druga żona Jana Heweliusza żyła w cieniu męża, jednak to dzięki niej właśnie tak jasno świeciła gwiazda wielkiego astronoma. Jak to było możliwe? O tym z ust licencjonowanej przewodniczki miejskiej Ewy Czerwińskiej usłyszą uczestnicy i uczestniczki spaceru, już 16 maja.
Opowiadając o kobietach z charakterem trudno byłoby pominąć święto Brygidę, toteż i jej historię opowie cicerone.

Spacer z licencjonowaną przewodniczką:

Data: 16.05.2013 g. 10:00, 11:30. 13:00.
Miejsce spotkania: Dawny Urząd Pocztowy nr 2, ul. Podwale Grodzkie 2 (obok Dworca Głównego PKP w Gdańsku)
Grupa wiekowa: VI klasa SP – szkoły ponadgimnazjalne
Ilość osób w grupie: maksymalnie 50 osób
Udział w Gdańskich Miniaturach jest bezpłatny.

Prosimy o zgłoszenia do dnia 10 maja (piątek) z podaniem nazwy szkoły/ placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 16 maja (czwartek) będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail [email protected]

Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 12 maja (niedziela).
Aby wziąć udział w zabawie i wygrać wspaniałe nagrody, bilety wstępu do trójmiejskich instytucji kultury wystarczy, po odbytym spacerze, w formularzu na stronie organizatora – Instytutu Kultury Miejskiej – odpowiedzieć na pytania umieszczone w formularzu on-line.

Opis trasy, mapa do samodzielnego zwiedzania i formularz konkursowy: www.ikm.gda.pl

Gdańskie Miniatury – profil na facebooku
Archiwum spacerów Gdańskie Miniatury