Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wystawę „Ze skarbca Karmelitów”, która prezentowana będzie w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Komunikat Biura Prasowego UM w Gdańsku

Jest to pierwsza z cyklu wystawa zaplanowana przez Przeora gdańskiego Zakonu OO. Karmelitów Ojca Tadeusza Popielę. Karmelitańskie zgromadzenie związane jest z Gdańskiem już od połowy XIV wieku. Zakon odegrał wielką rolę w kształtowaniu tradycji i kultury Gdańska, a także całego kraju. Z wkładem zakonu w tworzenie artefaktów kultury materialnej – ksiąg i obrazów będzie można zapoznać się podczas wystawy. Wśród wielu ciekawych eksponatów, na wystawie pojawi się Graduał karmelitański – rękopis ojca Stanisława ze Stolca, karmelity, który jest jedną z największych i najbogatszych w iluminacje księgą liturgiczną w Polsce i w Europie. Podziwiać będziemy także Constitutiones Fratrum Ordinis Carmelitarum z 1499 roku – pierwsze drukowane konstytucje Zakonu Karmelitów z przedstawieniem wczesnego herbu karmelitów (Vexillum), które stanowią najstarszy zachowany w Polsce egzemplarz konstytucji zakonnych. Wystawione zostanie również jedno z pierwszych wydań najsłynniejszego cyklu drzeworytów Hansa Holbeina Młodszego.

Wystawa trwać będzie przez dwie pełne doby, więc do zwiedzania zapraszamy w najbardziej dogodnych godzinach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Inaugurację wystawy, dnia 29 lipca o godzinie 20.00, uświetni koncert sławnego gdańskiego zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis.

Wystawa „Ze skarbca Karmelitów” współorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska to pierwsza okazja dla naszych mieszkańców i gości do zajrzenia w bogate zbiory Zakonu Karmelitów. Całodobowa dostępność do eksponatów nada wydarzeniu niepowtarzalną atmosferę.

Tytuł: Wystawa – Ze skarbca Karmelitów
Lokalizacja: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3, Gdańsk
Data rozpoczęcia: 2011-07-29
Godzina rozpoczęcia: 20:00
Data zakończenia: 2011-07-31
Godzina zakończenia: 20:00