Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę zdjęć autorstwa Joanny Pruszyńskiej pt. „Jacek Kaczmarski- niezapomniane koncerty”. Wystawa będzie towarzyszyć koncertowi Elizy Banasik, artystki zafascynowanej twórczością Jacka Kaczmarskiego, laureatki wielu festiwali związanych z poezją śpiewaną. Koncert Elizy będzie ostatnim z cyklicznych, letnich koncertów, jakie odbywały się w każdy wtorek o godzinie 16.00 w Fili Gdańskiej.

Fotografie Jacka Kaczmarskiego pochodzą z czterech koncertów, lecz dwa z nich były szczególne. W czerwcu 1990 r. odbyła się pierwsza po powrocie z emigracji trasa koncertowa Jacka w Polsce, Joanna fotografowała wtedy jeden z dwóch koncertów w wypełnionej po brzegi Hali Olivia. Rok później, jesienią 1991 r. po latach przerwy, wspólną trasę zagrało trio Kaczmarski – Gintrowski – Łapiński. Zdjęcia pochodzą z ich występu w ważnym dla muzyków miejscu – warszawskim klubie Riviera-Remont. Pozostałe zdjęcia tria wykonane były jesienią 1992 r. w Gdańsku, podczas koncertu w ramach trasy „Wojna postu z karnawałem” oraz solowego występu Jacka Kaczmarskiego latem 1992 r. w ramach akcji „Piraci zabijają muzykę” na warszawskiej Agrykoli.

Kuratorem wystawy jest mgr sztuki Anna Maria Czarzasta.

Joanna Pruszyńska (ur. w 1974) – gdańszczanka z urodzenia i wyboru. Absolwentka Topolówki oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia polonistka i psycholog. Pracowała także jako scenarzysta i realizator filmów dokumentalnych, copywriter oraz fotograf. Ta ostatnia pasja trwa już blisko 25 lat – od pierwszych zdjęć robionych legendarnym Ami 66, przez kilkanaście lat intensywnego używania małoobrazkowej lustrzanki Praktica LTL3, po współczesne zdjęcia robione kilkoma aparatami cyfrowymi.

Fotografuje głównie koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Od 1998 r. dokumentuje Castle Party – jeden z największych europejskich festiwali muzyki Dark Independent. Współpracuje z kilkoma portalami internetowymi. Jej zdjęcia były wykorzystywane także w prasie, na okładkach płyt, w materiałach multimedialnych dvd oraz na plakatach i w przewodnikach turystycznych. Posiada cenne archiwum zdjęć czołowych postaci polskiej sceny rockowej lat 90. – zostaną one wkrótce wykorzystane w najnowszej książce Pawła ‘Konja’ Konnaka. W czerwcu 2012 r. EMI Music Polska wydało box „Ze sceny” zawierający 20 płyt z niepublikowanymi wcześniej koncertowymi nagraniami Kaczmarskiego. Na okładkach 10 płyt zamieszczono zdjęcia autorstwa Joanny. Część z nich zostanie zaprezentowana na wystawie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej 42 w Gdańsku, dnia 28 sierpnia 2012 roku (wtorek), po koncercie Elizy Banasik, jaki rozpocznie się o godzinie 16.00.
Wystawa potrwa do dnia 7 września 2012 roku.