Co można zrobić z liczbą? O tym, że nieskończenie wiele będzie można przekonać się już w najbliższy weekend w Centrum Hewelianum.

centrum hewelianumKomunikat prasowy:

Każdy, kto na powyższe pytanie odpowiedziałby krótko, że liczbę można dodać, odjąć, pomnożyć lub podzielić, ten koniecznie powinien odwiedzić gdańskie centrum nauki i przekonać się, że liczbę można również zaśpiewać, namalować, wyrecytować, odcisnąć, a nawet zaszyfrować w biżuterii czy zakomponować na własnym T-shircie! Takie oraz inne atrakcje z okazji „Święta liczby Pi” będą czekały przez całą sobotę oraz niedzielę w Centrum Hewelianum w Gdańsku.

Niezwykłość liczby Pi polega między innymi na tym, że ma ona swoje własne święto. Pomysł jego obchodzenia narodził się w roku 1988 w San Francisco. Według amerykańskiego zapisu daty czternasty dzień marca to 3.14, czyli dokładnie tyle ile wynosi przybliżenie liczby Pi.

Włączając się w obchody tego święta Centrum Hewelianum przygotowało mnóstwo atrakcji i niespodzianek, a wszystko wokół głównego bohatera, czyli liczby Pi. 15 i 16 marca w godzinach od 10:00 do 16:00, podczas „Święta liczby Pi” będzie można nie tylko bawić się i eksperymentować na całkiem nowej wystawie „Łamigłówka”, ale także poznać kreatywne sposoby na samodzielne wyznaczanie wartości liczby Pi przy użyciu sznurka lub… patyczków. Niezwykła pamiątką z udziału w wydarzeniu będzie odcisk liczby Pi czy specjalny Pi-shirt – koszulka ozdobiona motywem graficznym z liczbą Pi, wykonanym profesjonalną techniką sitodruku. Na uzdolnionych manualnie czekają warsztaty z tworzenia Pi-biżuterii lub specjalna Pi-kolorowanka sporządzona na 10 metrowym arkuszu papieru. Z kolei utalentowani muzycznie będą mogli zagrać liczbę Pi na specjalnym instrumencie wykonanym z rurek.

Podczas dwóch dni imprezy będzie można również wziąć udział w Pi-quizie oraz Olim-Pi-adzie – prezentując własny wiersz lub rywalizując w konkurencji recytowania liczby Pi do jak największej ilości miejsc po przecinku. Na uczestników tych atrakcji, oprócz niezwykłych emocji czekają specjalne nagrody przygotowane przez Centrum Hewelianum.

centrum hewelianum

Pełen program „Święta liczby Pi”:

• Interaktywne eksperymenty na nowej wystawie „Łamigłówka”,

• Warsztaty:
 tworzenia Pi-biżuterii,
 wykonywania odcisków liczby Pi (Pi-cture),
 tworzenia własnych Pi-shirtów,
 Pi-kolorowania 10 metrowego arkusza z rozwinięciem liczby Pi.

• Atrakcje dodatkowe:
 Pi-osenki – możliwość zagrania liczby Pi na specjalnym instrumencie,
 Pi-quiz – odnajdywanie ukrytych zagadek i rozwiązywanie quizu o liczbie Pi,
 Olim-π-ada – o godz. 12:00, tak w sobotę, jak i w niedzielę w ramach Olim-π-ady będzie można rywalizować w dwóch kategoriach: PI-WIERSZ (prezentacja wiersza własnego autorstwa o liczbie Pi), LICZBA PI (wyrecytowanie liczby Pi z jak największą ilością cyfr po przecinku).

Bilet promocyjny w cenie 5 zł (bilet obejmuje udział we wszystkich atrakcjach programu „Święta liczby Pi”).
Dla wszystkich osób, które przyjdą z własnymi T-shirtami do zadrukowania – wstęp na wszystkie atrakcje będzie bezpłatny.

Tytuł:„Święto liczby Pi” w Centrum Hewelianum
Lokalizacja: Budynek Koszar Schronowych (przy głównym placu fortu), ul. Gradowa 6, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data rozpoczęcia: 2014-03-15
Godzina zakończenia: 16:00
Data zakończenia: 2014-03-16