W sobotę, 23 stycznia 2016, o godzinie 17, w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przy ulicy Długiej 12, odbędzie się koncert pt. „W kręgu pieśni Henryka Hubertusa Jabłońskiego”, autora przeboju „Pierwszy siwy włos”.
Wystąpią pedagodzy i studenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Młodość, talent, radość
Uczelnia zorganizowała cykl dla uczczenia przypadającej w 2015 roku 100. Rocznicy urodzin wybitnego gdańskiego kompozytora i pedagoga.
Koncert adresowany jest do wszystkich pokoleń melomanów. Jego powtórzenie w zabytkowym salonie na Głównym Mieście umożliwi szerszemu kręgu odbiorców wysłuchanie pięknych, melodyjnych i często niesłusznie zapomnianych piosenek twórcy przeboju „Pierwszy siwy włos”. Wykonawcy – młodzi, utalentowani, pełni świeżości i radości, pozbawieni rutyny – zapewnią słuchaczom niezapomniane wrażenia.
Biografia Henryka Hubertusa Jabłońskiego posłużyć by mogła jako kanwa do długiej, barwnej, powieści. Gdańszczanin, studiował w Polskim Konserwatorium Macierzy Szkolnej w Gdańsku, którego dyrektorem był prof. Kazimierz Wiłkomirski. Uczelnia mieściła się w obecnej siedzibie Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej przy ulicy Dyrekcyjnej. Współpracował z rozgłośnią radiową Wolnego Miasta Gdańska. Po wojnie grał w Gdańskiej Orkiestrze Symfonicznej, prowadził dwa chóry – na Politechnice Gdańskiej i w Technikum Budowy Okrętów. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Stefana Rachonia oraz z rozgłośnią radiową w Gdańsku. Wykładał w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Pozostawił bogaty dorobek kompozytorski: koncerty wiolonczelowy, skrzypcowy, fortepianowy, 2 symfonie, poemat symfoniczny Dolina milczenia (1980), widowisko operowe Pani Helena (1973), balet Gdańska noc (1970), utwory kameralne, pieśni, popularne piosenki.
W 1915 roku urodził się Deglerom chłopak – jasny, niebieskooki
Aby przypomnieć rodowód kompozytora zacytuję fragment artykułu nieodżałowanej Wandy Obniskiej: „W rodzinie Deglerów muzyka byłą chlebem powszednim. Nikt nie był zawodowym instrumentalistą, ale tradycje domowego muzykowania , tak powszechne wśród gdańskiego mieszczaństwa, pielęgnowano gorliwie. Rosło w tym domu jedenaścioro dzieci i prawie każde na czymś grało. Matka tej gromadki (z domu Jabłońska, gospodarna, zapobiegliwa, umiała stworzyć atmosferę rodzinnego ciepła. (…) A ponieważ w tym domu, jak w wielu w ówczesnym Gdańsku, nie było szowinizmu, więc niemieckie nazwiska zięciów przeplatały się w licznej rodzinie z polskimi, ba… nawet zdarzył się zięć – kupiec, Żyd, Samuel Moller, którego hitlerowcy zamordowali w 1942 roku. (…) Jednym z synów tej wielodzietnej rodziny był Herwardt Degler, gdański stoczniowiec, specjalista w dziedzinie budowy maszyn, grał nieźle na skrzypcach, muzyka była jego hobby. Gdy się ożenił z Alidią Springer , gdańszczanką, która także lubiła muzykę i sama grała na skrzypcach, w ich domu częstymi gośćmi byli muzycy amatorzy. Przychodzili na muzyczne wieczory. Grało się drobne utwory Glucka, Haendla. W 1915 roku urodził się Deglerom chłopak – jasny, niebieskooki. Dano mu na imię Helmut. (…)” *
*„Kompozytorzy gdańscy. Monografie 1945 – 1978”. Szkice pod redakcją Janusza Krassowskiego. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Gdańsk 1980.
Tekst: Katarzyna Korczak
Wstęp wolny
Program koncertu:
„Imię” i „Strofy o lecie” z cyklu 4 pieśni do słów Juliana Tuwima – Agnieszka Długołęcka
„Gromnicznik” i „Procëm nocë” z cyklu 4 pieśni do słów Alojzego Nagla – Wiktoria Maliszewska
„Pogoda późnej już jesieni” – Agata Hoduń
„Psalm”– Agata Hoduń, Monika Fedyk-Klimaszewska
„Upominek z bursztynu” i „Bursztynowy dzban” – Mateusz Kotwica
„Uliczką Starego Gdańska” – Paulina Zdrojewska
„Początek końca” – Aleksandra Solska
„Zimne morze” i „Tango Marynarza” – Miłosz Janiak
„Kochany Gdańsk” – Angelika Podwojska
„Gdańska szynkareczka” – Filip Cieszyński
„Jest taki ktoś” i „Czasem jest list” – zespół studentów emisji głosu z klasy dr Teresy Pabjańczyk
„Piosenka o morzu” i „Pierwszy bal” – zespół studentów emisji głosu z klasy prof. dr hab. Moniki Fedyk-KlimaszewskiejTomasz Jocz, Anna Rocławska – fortepian
Angelina Iwicka – skrzypce
Aleksandra Frąckowiak, Katarzyna Lellek – flet
Paulina Bukowiecka – gitara
Przygotowanie studentów: prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska, dr hab. Liliana Górska, dr Teresa Pabjańczyk
Opieka artystyczna: prof. dr hab. Anna Fiebig
Brak komentarza