Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na promocję książki Jana Drzeżdżona „Baśnie”.

Jan DrzeżdżonJan Drzeżdżon, prozaik i poeta tworzący w językach kaszubskim i polskim, badacz, popularyzator i wydawca literatury kaszubskiej, eseista i krytyk literacki, pedagog, społecznik i myśliciel, pracownik naukowo-dydaktyczny. Urodził się 16 maja 1937 roku we wsi Domatowo w powiecie puckim, zmarł 22 sierpnia 1992 roku w Gdańsku. Od połowy lat siedemdziesiątych do połowy lat osiemdziesiątych XX wieku był szeroko znany i nagradzany jako autor powieści i opowiadań polskojęzycznych.

W okresie przełomu polityczno-ekonomicznego jako pisarz – a ściślej: prozaik – polskojęzyczny został zepchnięty na ubocze i stał się autorem niechcianym, niszowym, za to powoli i sukcesywnie zaczął zyskiwać rozgłos i znaczenie jako pisarz – prozaik, poeta, eseista – kaszubski. Nie jest też znany jako baśniopisarz, choć stworzył obszerny, trzytomowy zbiór baśni polskojęzycznych, które nie mają sobie podobnych w polskiej literaturze baśniowej.

Wykład wygłosi profesor Daniel Kalinowski.

Promocji książki towarzyszyć będzie wystawa obrazów, które zainspirowane zostały „Twarzą Smętka” Jana Drzeżdżona. Prace powstały podczas plenerowych spotkań Koła Pasji Twórczych przy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie 18-24 lutego 2013 roku w Górze.

Podczas wernisażu obrazy przedstawi Teresa Szczodrowska – regionalistka kaszubska.

Tytuł: Jan Drzeżdżon i promocja jego książki
Lokalizacja: Filia Gdańska WiMBP, ul. Mariacka 42
Godzina rozpoczęcia: 2013-09-05
Data: 17:30