W dniach 13-14 marca odbędzie się seminarium i warsztaty, stanowiące europejską inaugurację międzynarodowego projektu River of Opportunities // Rzeki możliwości z udziałem przedstawicieli 10 europejskich miast nadrzecznych.

River of Opportunities.Komunikat prasowy:

Przestrzeń publiczna to dobro wspólne mieszkańców miast, a to w jaki sposób przestrzenie publiczne są zarządzane i wykorzystywane mówi wiele o trendach społecznych, zaangażowaniu społecznym i poczuciu przynależności mieszkańców do miasta.

Specjalnym rodzajem miejskiej przestrzeni publicznej jest rzeka i strefa nadwodna, które powinny stanowić „serce miasta”, a zatem prezentować, zarówno mieszkańcom, jak i turystom bogatą ofertę kulturalną. Obszar ten stwarza więc możliwości do długofalowego rozwoju publiczności wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

W dzisiejszych czasach, aby dotrzeć do tych publiczności, animatorzy kultury muszą opuścić gmachy swych instytucji i wyjść na zewnątrz – do lokalnej społeczności, w przestrzeń publiczną, niekonwencjonalne miejsca takie jak przestrzenie nadwodne.

Podczas seminarium zastanowimy się m. in. czy już na etapie planowania Młodego Miasta na terenach postoczniowych uwzględnia się rolę jaką w życiu nowej dzielnicy odegrać mogą wydarzenia kulturalne organizowane w przestrzeni waterfrontu i jak na kształt dzielnicy mogłoby wpłynąć planowanie partycypacyjne moderowane przez artystów.

Wstępny program:

13.03.2014 – czwartek 

* godz. 17.00 – Wykład inauguracyjny – Angażowanie szerokiej publiczności do udziału w kulturze – Nowe publiczności dla europejskiej kultury: priorytet EU – Chris Torch, Intercult (Szwecja), członek zarządu sieci Culture Action Europe

* godz. 17.45 – 18.45 – Panel: Kultura / Sztuka na nabrzeżach – dlaczego? Budowanie publiczności podczas festiwali i wydarzeń kulturalnych w nadwodnych przestrzeniach publicznych Moderator: Chris Torch Paneliści: Agnieszka Wlazeł (PL), Adrian Evans (UK), Katia Radchenko (Ukraine), Marcus Schober, Austria. Dyskusja i wykład będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

* godz 19.00 – Kultura na nabrzeżach: prezentacja nad/wodnych projektów kulturalnych w formie Pecha Kuchy z udziałem partnerów River//Cities, zaproszonych gości i lokalnych działaczy i organizacji z Gdańska.

14.03.2014 – piątek

* godz. 15.00-16.30 – Warsztaty i giełda pomysłów: Planowanie strategiczne na rzecz rozwoju publiczności w przestrzeniach nadwodnych – Agata Etmanowicz & Agnieszka Wlazel (PL)

* godz 16.30-17.00 – przerwa kawowa

* godz 17.00 – 18.30 – Panel: Nowa przestrzeń (bardziej) publiczna? Młode Miasto Gdańsk Moderator: Maciej Sandecki (Gazeta Wyborcza) tbc Paneliści m. in: przedstawiciel inwestora BPTO (tbc), Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk), przedstawiciele instytucji kultury Gdańska

* godz 18.30 – podsumowanie – Chris Torch. Dyskusja i podsumowanie będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Konferencja jest rezultatem spotkania sieci River//Cities, w Gdańsku, pt. Tereny Nadrzeczne Przestrzenią Integracji Mieszkańców, w marcu 2010.

Wzięli w niej udział między innymi: organizatorzy The Danube Island Festival – Festiwalu na Wyspie na Dunaju (Wiedeń), The Thames Festival– Festiwal Tamizy, (Londyn), przedstawiciele organizacji kulturalnych i badawczych EGEAC (Lizbona), Citta d’aqua (Wenecja), Intercult (Sztokholm) i wiele innych, a także przedstawiciele z Polski m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany z Warszawy.

Sieć River//Cities, miała swą inauguracje w październiku 2006 r. w Warszawie. Obecnie skupia 13 organizacji z 10 krajów europejskich. Jej celem jest stworzenie wielu międzynarodowych działań, wymiana pomysłów, projektów, doświadczeń i wiedzy poprzez partnerstwo miast, które są usytuowane na brzegach rzek i pragną wykorzystać ich potencjał dla swego zrównoważonego rozwoju.

Wśród członków River//Cities znajdują się rzeczne festiwale, organizacje badawcze, organizacje, które już realizowały projekty powiązane z rzekami (w tym te, które skupiają się na zagadnieniach urbanistycznych, społecznych oraz środowiskowych) i chcą rozszerzać swoje idee o międzynarodowy kontekst. Struktura działań sieci ma na razie charakter nieformalny. Partnerzy spotykają się dwa – trzy razy do roku w celu wymiany doświadczeń. Planowane są także realizacje wspólnych projektów.

Tytuł: Inauguracja międzynarodowego projektu River of Opportunities
Lokalizacja: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data rozpoczęcia: 2014-03-13
Data zakończenia: 2014-03-14