FOTOPASIEKA zaprasza do Oliwy. Ponad trzydzieści fotografii zawiśnie w sobotę 13 lipca na ścianie ekspozycyjnej Galerii Warzywniak przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

fotopasieka2013okKomunikat prasowy:

Takiej wystawy jeszcze w Oliwie nie było. Ponad trzydzieści fotografii zawiśnie w sobotę 13 lipca na ścianie ekspozycyjnej Galerii Warzywniak przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 na niewiele ponad dwie godziny. Prace kilkunastu autorów, spięte tytułową klamrą FOTOPASIEKA 2013, wyglądać będą Państwa opinii i oceny. Głosami najważniejszej oliwskiej ulicy wybierzemy i nagrodzimy te najciekawsze. Na głosy mieszkańców oraz turystów odwiedzających jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska czekać będziemy w godz. 12-14. Zwycięzca II Wystawy Konkursowej FOTOPASIEKA 2013 odbierze z rąk Andrzeja Stelmasiewicza – szefa Warzywnika i prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska – statuetkę Złote Lwy, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki Adriany Majdzińskiej. To będzie Państwa laureat – jesteście naszymi jurorami. Swoich faworytów wskażą także i uhonorują zaproszeni przez nas do konkursu eksperci. Oliwskiego ducha będzie wywoływał ze ściany Warzywniaka Tomasz Strug, szef portalu staraoliwa.pl, przewodniczący Zarządu Osiedla Oliwa. Nad warsztatem technicznym autorów konkursowych fotografii pochyli się Darek Wilk, kustosz zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie. Po zakończeniu części konkursowej zabiera całą wystawę do siebie. Przez kilka następnych tygodni nominowane do konkursu fotografie będą cieszyć oczy miłośników zabytków techniki. Zobaczycie nas na ul. Bytowskiej 1a.

Pierwsza FOTOPASIEKA gościła przed rokiem we Wrocławiu. Jurorami byli wrocławianie i turyści odwiedzający Ogród Japoński. Wybrali fotografię z Gdańska, wykonaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Tym razem FETĘ mamy na żywo (11-14 lipca), a wrocławian – wśród autorów prac, którym z drugiej strony ul. Opata Jacka Rybińskiego będzie się przyglądał starodrzew Parku Oliwskiego. Na ścianie Warzywniaka pojawią się zdjęcia fotografów z Łodzi, Torunia, Grudziądza, Warszawy, Zabrza, Lęborka, Wrocławia, Gdańska, a także naszych rodaczek mieszkających w Paryżu i Rotterdamie, fotopasiekowiczek z krwi i kości. Wystawa nie ma tematu. Zadaniem autorów jest jak najszersze korzystanie z definicji fotografii, a nie z faktu, że aparat posiada spust migawki.

Obok Fundacji Wspólnota Gdańska, Galerii Warzywniak, Kuźni Wodnej w Oliwie i portalu staraoliwa.pl partnerami II wystawy konkursowej FOTOPASIEKA 2013 są: agencja Kosycarz Foto Press, iBedeker, Pomorska Kolej Metropolitalna, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Agencja Reklamowo-Wydawnicza Gem oraz Iwona Zając – autorka projektu Stocznia w Eterze, internetowej i radiowej kontynuacji nieistniejącego już muralu Stocznia.

– Z dużym zaciekawieniem przeglądałam konkursowe prace. Wybór nie był łatwy, ale mam już swoje ulubione zdjęcie. Które? Ujęła mnie pięknie utrwalona zwyczajność. Więcej zdradzić nie mogę, zaczekajmy do 13 lipca – Iwona zapowiada niespodziankę.

Upominki dla autorów zdjęć wyróżnionych przez publiczność ufundowali także Zegarmistrz Jóźwiak i Syn z ul. Długiej w Gdańsku, Tomasz Janiak TomCani z Gdyni oraz pracownia d2 Dariusza Lisowskiego, który zadbał o dobrą jakość druku.