Przewodnik turystyczny po Trójmieście – Piotr Mazurek, zaprasza na kolejny spacer po Gdańsku. Słoneczna, majowa pogoda, to wymarzona aura na wędrówkę wzdłuż Opływu Motławy, który był elementem nowożytnych fortyfikacji miasta.
Nowożytne fortyfikacje Gdańska były budowane w XVII i XVIII wieku. Miały szczególne znaczenie dla ochrony miasta od strony południowo-wschodniej. Na początku wieku XX większość bastionów została zniwelowana, dzisiaj w ich miejscu został utworzony szlak spacerowy.
W spacerze przewodnikowi towarzyszą przyjaciele i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JQFyPqtCRew[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JGaRPZmpeyE[/youtube]
Grodza Kamienna, Gdańsk, Polska
Są niestety pewne nieścisłości – pas umocnień południowych miasta rozpoczyna Bastion św. Gertrudy. Swoją inną budowę ( styl włoski, połączony z holenderskim) zawdzięcza głównie temu, że od tej strony był najbardziej narażony na atak.
Jedynymi bastionami, które można obecnie spenetrować są bastiony św. Elżbiety i św. Gertrudy. Reszty, po której chodziła pokazana na filmie wycieczka nie można było nigdy spenetrować, ponieważ były budowane w stylu holenderskim-czyli były po prostu 'usypanymi górkami’.
Bardzo ciekawa teoria o nawiązaniu nazw bastionów do przewag rozmaitych zwierzaków.
Jeden szkopuł…
Jak w to wpasować bastion Maidloch 🙂
Pozdrawiam
Szanowny Panie Piotrze, żeby Pan wiedział, z jaką niecierpliwością czekam na każdą Pana opowieść. Ja niestety jestem chora i nie mam możliwości spacerowania razem z moimi rówieśnikami, ale chociaż wirtualnie towarzyszę Państwu. Robi Pan wielką rzecz pracując z ludźmi starszymi, miejsce w niebie ma już Pan zapewnione. Z wyrazami szacunku i w oczekiwaniu na kolejne wspaniałe przeżycia związane z miastem, w którym mieszkam od ponad pól wieku – Irena Nowakowska
Panie Wojtku proszę uważniej sluchać narracji. Wiadomo, iż na nowożytnych fortyfikacjach kazamat nie bylo i ich nie szukaliśmy…Ale dziekuję za uwagi . Pozdrawiam Piotr Mazurek