Rezerwat przyrody „Ptasi Raj” oczarowuje o każdej porze roku – przekonaliśmy się o tym podczas spaceru w ostatnią sobotę października. 

Ptasi RajPiękna pogoda zachęciła do odwiedzenia Wyspy Sobieszewskiej nie tylko nas. Mieszkańcy i turyści licznie ruszyli na trasę Ścieżki Przyrodniczo-Dydaktycznej w Gdańsku Górkach Wschodnich.

Ścieżka powstała w 2002 r. i przebiega w większości przez teren, powstałego w 1959 r., rezerwatu przyrody Ptasi Raj, który obejmuje jeziora Karaś oraz Ptasi Raj i rozległe mokradła, stanowiące znakomite miejsca do życia dla licznego ptactwa. Na początku trasy (nieopodal końcowego przystanku autobusu do Górek Wschodnich) stoi tablica informacyjna, która może pomóc osobom, pierwszy raz pojawiającym się w Ptasim Raju.

Ptasi Raj

Teren wziął nazwę od ogromnej liczby ptactwa, które okresowo tu przebywa podczas wędrówek pomiędzy Europą, Syberią i Afryką. My, mieszkańcy Trójmiasta, mamy to szczęście, że akurat u nas ptaki wędrowne wypoczywają w trakcie podróży pomiędzy terenami lęgowymi a miejscami zimowania. Czasami warto je podejrzeć….

Obejście całej trasy do dłuższa wyprawa, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spacer podzielić na mniejsze odcinki. Dwa tygodnie temu przeszliśmy 6,13 km, wędrując leśną ścieżką i dochodząc do cudownej plaży.

Fot. www.endomondo.com

Fot. www.endomondo.com

Sobotni spacer obejmował wschodnią część Ptasiego Raju i pozwolił nam podziwiać Jezioro Karaś i większe jezioro Ptasi Raj, a na zakończenie podeszliśmy pod zamkniętą (mamy nadzieję, że jedynie na czas remontu) Kamienną Groblę. Tym razem pokonaliśmy 6, 71 km.

Fot. www.endomondo.com

Fot. www.endomondo.com

Cała ścieżka prowadzi w większości przez wysokopienny, głównie sosnowy las, chociaż uwagę przykuwają też spore skupiska olszy czarnej oraz brzóz.

Ptasi Raj

Na trasie oprócz tablic informujących o florze i faunie Ptasiego Raju, ustawione są też dwie wieże widokowe, z których można oglądać jezioro Karaś, jezioro Ptasi Raj, Kamienną Groblę oraz Mierzeję Messyńską, a wędrówka przypomina chwilami przedzieranie się przez puszczę;)

Ptasi Raj

A kiedy słońce zaczęło już znikać za Górkami Zachodnimi, podeszliśmy pod nasadę Kamiennej Grobli, która do końca listopada 2016 r. będzie remontowana. Czy zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom? Mam nadzieję…

Ptasi Raj

Wyspa Sobieszewska jest znakomitym miejscem do rekreacji, a Ptasi Raj jej (tej wyspy) szczególną perełką. Warto się o tym osobiście przekonać – o każdej porze roku.