W ramach zakończenia Obchodów Roku Jana Heweliusza 2011, zapraszam 29 stycznia na rodzinne spacery po Gdańsku z Janem Heweliuszem i jego żoną Katarzyną Rebeschke, w rolę których wcielą się gdańscy przewodnicy miejscy – Aleksander Masłowski i Ewa Czerwińska.

Pod pomnikiem Jana Heweliusza przywitają Państwa przewodnicy odziani w stroje z epoki i wspólnie wyruszymy w miejsca związane z życiem astronoma. Usłyszymy opowieści o obserwatorium, wizytach królów i wydanych dziełach, ale także o „hodowli cytryn”, hebanowej szkatułce, piwie czy papudze. Bez mała godzinny spacer zakończy się pod kościołem św. Katarzyny, w którym astronom został pochowany.

Kończący się „Rok Jana Heweliusza” został ustanowiony z okazji czterechsetnej rocznicy urodzin Wielkiego Gdańszczanina, który przyszedł na świat 28 stycznia 1611 r., a zmarł również 28 stycznia w wieku 76 lat.
Gospodarzem obchodów obchodów Roku Heweliusza jest Miasto Gdańsk, a partnerami Grupa LOTOS, Grupa Energa i Elektrociepłownie Wybrzeże SA.

Spacery rozpoczynać się będą w niedzielę 29 stycznia o godz. 12, 13 i 14.00 pod pomnikiem Jana Heweliusza. Zapraszamy wszystkich chętnych. Nie prowadzę zapisów, ale miło mi będzie, jeśli dla celów „statystycznych” odnotujecie Państwo w komentarzu pod tekstem chęć wzięcia udziału w spacerze – z podaniem godziny.
Tradycyjnie proszę o zabranie ze sobą wizytówek/karteczek z nazwiskami – mogą się przydać:)

Przewodnik po Gdańsku dla dzieci 🙂