W czwartek, 26 stycznia, wybraliśmy się z całą klasą i pod opieką nauczycieli na wycieczkę do Gdańska. W planach mieliśmy zwiedzanie najważniejszych zabytków naszego miasta podczas 1,5 -godzinnego spaceru. Autobus linii 210 zabrał nas z Osowej do centrum.

Spotkanie z przewodnikiem zaplanowane było pomiędzy Złotą Bramą a Wieżą Więzienną. Po omówieniu spraw organizacyjnych dostaliśmy kartki z zagadkami do rozwiązania związanymi z czekającym nas spacerem. Pomyślałam, że może czekać nas świetna zabawa.

Pierwszym zwiedzanym obiektem okazała się Katownia. Następnie wysłuchaliśmy opowiadania o Targu Węglowym oraz Wielkiej Zbrojowni. Podziwialiśmy wspaniałą kamienicę Czerwony Rumak. Wysłuchaliśmy też smutnej historii Jakuba i Anny, postaci, których figury można zobaczyć w portalu dawnego szpitala Świętego Ducha. Ostatnim punktem wycieczki była Złota Kamienica na Długim Targu, przy której ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.

Mróz nas nie rozpieszczał, więc z przyjemnością weszliśmy do siedziby współorganizatora spaceru – miejskiej instytucji kultury – Gdańsk 2016, gdzie poczęstowano nas gorącą herbatą. Ogrzani udaliśmy się na przystanek autobusowy i wróciliśmy pod szkołę.

Uważam, że ten spacer był dla nas bardzo pożyteczny. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, których pewnie nigdy sami byśmy nie odkryli. Na pewno wykorzystamy tę wiedzę do nauki w szkole. Wycieczkę zaliczyliśmy do udanych.

Autor: Julia Kalinowska, Gimnazjum nr 33 w Gdańsku Osowej, klasa I b 

Nieprzewidziana „atrakcja” spaceru