Gdańskie Miniatury od początku swojego istnienia poruszają bardzo różnorodne tematy – od tych lżejszych, którymi były gdańskie legendy, po te dla bardziej wyrobionych słuchaczy i słuchaczek – omawiające sytuację polskich kobiet w Wolnym Mieście Gdańsku. W mojej opinii grudniowe miniatury należały do jednych z najciekawszych.
W roku szkolnym 2014/2015 tematem spacerów są świątynie, przykościelne szpitale i cmentarze. Wspólnie poznajemy więc gdańskie świątynie, najczęściej pozostając blisko zagadnień związanych z kościołem katolickim. Tymczasem przedświąteczne, grudniowe wędrówki skupiły się na historii synagog, dzisiaj już niestety nieistniejących, o których dawnej obecności, poza Wielką Synagogą, mało kto wie.
Czwartkowe spacery rozpoczynały się lub kończyły (zastosowaliśmy ruch wahadłowy) przy kościele św. Mikołaja, patrona żeglarzy, ale wszystkie pozostałe punkty zwiedzania wiązały się z Żydami, których przed wybuchem II wojny światowej był w Gdańsku spory odsetek.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-CM2YWkM02A[/youtube]
Autorzy konspektu do ostatniej edycji Gdańskich Miniatur – Klaudiusz Grabowski i Ryszard Kopittke, w materiale dostępnym na stronie Instytutu Kultury Miejskiej napisali:
Grudzień to także ważny okres dla wyznawców religii, z której wywodzi się chrześcijaństwo – judaizmu. Religijni Żydzi obchodzą ośmiodniowe święto Chanuka, upamiętniające cudowne wydarzenie z II wieku przed naszą erą.
Żydzi posiadają wiele zwyczajów i tradycji związanych ze swoimi świętami, które obchodzą w domach i świątyniach – synagogach. Czy wiecie, że w I połowie XIX wieku na gdańskim Głównym Mieście było tyle samo kościołów i synagog?
Burzliwa historia, którą przybliżymy, sprawiła, że po świątyniach wyznawców judaizmu nie pozostał żaden ślad. Nie chcąc, aby pamięć po mniejszości żydowskiej została całkowicie wymazana, wskażemy miejsca, gdzie niegdyś znajdowały się synagog.
Przygotowany materiał wyjściowy swoją wiedzą wzbogaciła licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska, wskazując jednocześnie miejsca byłych synagog. Czy wiedzą Państwo, że robiąc zakupy na Hali Targowej mijają Państwo działki, na których przez lata modlili się Żydzi? Nie? Bardzo więc zachęcam, do zapoznania się z opisem trasy spacerów – będą Państwo zaskoczeni…
i małe P.S. – opowiadając nieco namieszałam przy wyjaśnianiu co to jest Tora, a więc wyjaśnienie wg encyklpedii ( tu encyklopedia onetu) :
„Torę dzieli się na Torę pisaną, tzn. Biblię Hebrajską, a zwłaszcza
Pięcioksiąg Mojżeszowy, oraz uznawaną za jej dopełnienie i rozwinięcie
Torę ustną. Tę ostatnią tworzą: halacha, czyli różnego rodzaju
wypowiedzi (często w formie dysput) dotyczące przepisów, zaleceń, reguł,
norm, tak religijnych, jak i świeckich, oraz hagada, czyli opowieści,
legendy, anegdoty (nierzadko o proweniencji biblijnej), a także
sentencje i aforyzmy.”
🙂