Rzeka Kacza, urodą swojego ujścia do Zatoki Gdańskiej, wpisała się na listę eksportowych produktów Gdyni; warto jednak pospacerować po mieście, żeby się przekonać, że na tej rzece świat gdyńskich cieków wodnych się nie kończy…

Źródło Marii

Źródło Marii

Dzięki ujściu w bajecznych okolicznościach przyrody Orłowa, rzeka Kacza jest znana nie tylko mieszkańcom Gdyni, ale całego Trójmiasta. Ten najdłuższy w mieście ciek wodny ma długość 15 km, a zlewnia zajmuje obszar 50 km kw. W dolnym odcinku, poniżej al. Zwycięstwa, brzegi rzeki są uregulowane; w górnym biegu coraz bardziej dzikie, niekiedy niedostępne, a wody swobodnie meandrują. Wody Kaczej są zasilane kilkoma dopływami, z których największe jest Źródło Marii, wpadające do „matki” w rezerwacie przyrody Kacze Łęgi.

Potok Źródło Marii ma swój początek pod zalesionym wzgórzem za Trójmiejską Obwodnicą (dojazd ul. Lipową) i jest miejscem kultu religijnego, związanego z cudem, jaki miał mieć tu miejsce podczas budowy kolei Kokoszki – Gdynia. Okolice źródła są znakomitym terenem do rekreacji, a wąska stróżka przepływa pod obwodnicą, przecina Wielki Kack i leniwie zmierza ku ujściu do rzeki Kaczej. Szczególnie urokliwie jest w pobliżu niewielkiego kościółka św. Wawrzyńca, gdzie potok kapitalnie wpisuje się w sielski klimat okolicy.

U podnóża Góry św. Mikołaja bierze początek potok Chylonka. Przez lata rzeka była źródłem wody pitnej dla wsi Chylonia, później charakter jej piaszczystej doliny zadecydował o budowie portu handlowego w Gdyni. Dzisiaj wody potoku są włączone w system kanałów, ale zanim potok ginie pod powierzchnią, zdobi Park Kiloński, stanowiąc ogromną atrakcję dla okolicznych mieszańców. Dawniej w miejscu dzisiejszego parku znajdował się staw, którego spiętrzone wody napędzały chylońskie młyny.
Ujście Chylonki jście znajduje się na terenie terminalu kontenerowego, potok ma długość 3,2 km, a jej zlewnia nieco przekracza 8 km kwadratowych.

Niejako na zapleczu dworku w Kolibkach, położony jest urokliwy staw, przez który przepływa zaledwie 3-kilometrowy strumyk – potok Kolibkowski, w okolicach orłowskiego mola uchodzący bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej. Koło stawu można dostrzec pozostałości siłowni wodnej, zasilającej młyn w I połowie XX wieku. Zlewnia potoku obejmuje powierzchnie zaledwie 3 km kwadratowych.

Swelina to niewielki potok o długości zaledwie 3 km, wypływający z dolin przecinających wysoczyznę Pojezierza Kaszubskiego. Znany jest jako strumień stanowiący granicę między Gdynia a Sopotem i ze swojego górskiego charakteru. Potok wartkim strumieniem podąża ku Zatoce Gdańskiej.

Swelinia

Ujście potoku Swelina, rok 2008

Gdynia – „miasto z morza i marzeń” – najczęściej jest kojarzona z wodą morską, a tymczasem jest również bogata w urokliwe potoki, nadające okolicy szczególnego klimatu. Czy łatwo je odnaleźć? Nie zawsze, ale planując weekendowe spacery po mieście lub najbliższej okolicy warto o nich pomyśleć i ruszyć z ich biegiem. Niekiedy może to być prawdziwie survivalowa przygoda:) Na mnie czeka jeszcze potok Cisowski. Znają go Państwo?