W ostatnią sobotę maja Instytut Kultury zaprosił mieszkańców Gdańska do udziału w spacerze po Biskupiej Górce i Zaroślaku. Wędrówka była wpisana w projekt Gdańskie Miniatury, zwyczajowo dedykowany uczniom i uczennicom gdańskich szkół. Po raz pierwszy na wspólną wędrówkę zostały zaproszone rodziny i grupy nieformalne.

Fot. Dominika Ikonnikow

Fot. Dominika Ikonnikow

Tematem spaceru były kościoły, cmentarze i szpitale Biskupiej Górki i Zaroślaka. Pod kościołem menonickim, przy którym zaczynały się wędrówki, pojawili się byli dawni mieszkańcy okolicy, ale także osoby, które… nigdy nie były w tej części miasta. Taki zestaw gości był więc prawdziwym wyzwaniem dla cicerone – miał bowiem za zadanie opowiadać o rzeczach oczywistych, ale też nie znudzić tych, którzy Biskupią Górkę i Zaroślak po prostu znają. Licencjonowany przewodnik Ryszard Kopittke znakomicie poradził sobie z zaistniałą sytuacją. Opowiedział o menonitach w Gdańsku i ich świątyni; o dawnym cmentarzu, na których chowani byli znakomici gdańszczanie; o pozostałościach dawnego kościoła na Zaroślaku i o tym, skąd się wzięło określenie „Pietraszek”. Podczas narracji usłyszeliśmy też historię nieistniejącego już kościoła św. Gertrudy, ale największe wrażenie na gościach zrobił cmentarz żydowski – zaniedbany, ale pełen niezwykłego klimatu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_KB0ww2GJ9c[/youtube]

Projekt Gdańskie Miniatury jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wędrówka po Biskupiej Górce i Zaroślaku była pierwszą z cyklu. Osoby zainteresowane udziałem w tego rodzaju bezpłatnych spacerach dla mieszkańców, zachęcam do śledzenia strony www.ikm.gda.pl