Rok, w którym odbywała się trzecia edycja Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” , biuro Gdańsk 2016 zakończyło spacerem z lokalnym przewodnikiem śladem gdańskich murali.

Pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorów. Porywisty, mroźny wiatr zniechęcił część zapisanych na spacer uczestników wycieczki. Ba!, na jej starcie pojawiły się zaledwie cztery osoby, ale z czasem grupa „pączkowała” i pod koniec stanowiła zwracającą uwagę mieszkańców ekipę. Wyprawa rozpoczęła się przy siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury PLAMA, a prowadziła ją lokalna przewodniczka Katarzyna Michałowska.

Mapa przedstawiająca trasę spaceru pochodzi ze strony Bartosza Cicharskiego www.mrcichy.pl

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie jest jedną z inicjatyw Gdańsk 2016, rozpoczętych z okazji starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Pomysł jest kontynuacją procesu malowania murali, jaki zapoczątkowany został na Zaspie w latach 90. minionego wieku  i zainaugurowany został w 2009 r. pierwszym Festiwalem Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. W następnym roku powstała Gdańska Szkoła Muralu, a kończący się rok, to czas Lokalnych Przewodników – najczęściej mieszkańców Zaspy, którzy społecznie oprowadzają zainteresowane osoby szlakiem murali.

W czerwcu odbyła się Noc Murali, czyli nocne zwiedzanie murali. Impreza przyciągnęła tłumy zainteresowanych. Lokalni przewodnicy mieli pełne ręce roboty. Sobotni spacer był bardziej kameralny, ale uczestniczący w nim gdańszczanie, mimo fatalnej pogody uznali go za niezwykle udany i interesujący. Niemała w tym rola Katarzyny Michałowskiej, która z wielkim zaangażowaniem opowiadała o artystach tworzących murale, o ich przygodach podczas pracy, a nade wszystko o możliwych interpretacjach trzydziestu trzech naściennych dzieł, które pokryły szczyty zaspiańskich budynków

– Będziemy malować fasady naszych domów – humorystycznie podsumował spacer jeden z uczestników. Pozostali zaś zgodnie twierdzili, że inicjatywa wędrówki z przewodnikiem śladem murali zdecydowanie zasługuje na kontynuację.

Osoby zainteresowane indywidualnym  spacerem z lokalnym przewodnikiem śladami murali prosimy o kontakt emailowy [email protected] lub telefoniczny 583012016.
Zapisy telefoniczne w godzinach: poniedziałek-piątek 10.00-18.00, soboty-niedziele 12.00-16.00.

Murale na Zaspie – nocne zwiedzanie