Jak zainteresować dzieci historią i architekturą Gdańska? W jaki sposób przybliżyć im postaci sławnych gdańszczan? Jak „nauczyć Gdańska”? Receptą na sukces może być udział w grzej miejskiej.
iBedeker, mający już pewne doświadczenie w organizacji rodzinnych spacerów po mieście, został zaproszony przez instytucję kultury Gdańsk 2016, do współpracy przy realizacji projektu edukacyjnego, skierowanego do dzieci. To dla mnie wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna frajda. Frajda uczestniczenia w procesie zarażania najmłodszych gdańszczan miłością do Gdańska.
Gdańsk 2016 od trzech lat z sukcesem realizuje ideę zatytułowaną Gdańskie Miniatury, skierowaną głównie do uczniów szkół, a polegającą na edukacyjnej zabawie w terenie, pozwalającej na odkrycie tajemnic miasta. Dzieci, podążając ustaloną przez organizatora trasą,”dotykają” historii Gdańska, odkrywają tajniki gdańskiej architektury i poznają miasto przez pryzmat legend, wreszcie rozwiązują pytania konkursowe, a w nagrodę otrzymują bilety do instytucji kultury. Podczas tych niezwykłych podróży, towarzyszący grupom licencjonowani przewodnicy miejscy, snują opowieści o wydarzeniach, ludziach, obiektach. Opowiadają o historiach napisanych przez życie, ale i tych będących wytworem ludzkiej fantazji.
Realizację pomysłu wspiera Mericurius, mający duże doświadczenie w organizacji gier terenowych.
Czas na odkrywanie Starego Przedmieścia
Tematem najbliższej gry, która odbędzie się 18 listopada, będą legendy Starego Przedmieścia. Podczas spaceru doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą przewodnicy – Ewa Czerwińska i Łukasz Darski przybliżą zainteresowanym tę mało znaną dzielnicę.
Profile przewodników biorących udział w projekcie:
Ewa Czerwińska
Łukasz Darski
Czy pomogą uczestnikom rozwiać wątpliwości dotyczące figury psa spoglądającego na przechodniów ze ściany pewnej kamienicy? Czy podpowiedzą skąd się wzięły nazwy ulic Żabi Kruk i Kocurki? Już wkrótce będzie się można o tym przekonać, a zapisać grupę dzieci można już dzisiaj…
Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 14 listopada (poniedziałek) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które 18 listopada będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail [email protected].
Szczegóły na stronie www.gdansk2016.eu
Z każdej wycieczki dzieci przywożą do domów pamiątki – a to bryłę soli, a to szklanego delfina, a to w końcu szkatułkę z muszelek. Tym razem pamiątką będzie galeria zdjęć uczestników spaceru na tle poznawanych obiektów i krótki film relacjonujący wydarzenie, które znaleźć będzie można na iBedeker.pl. Zapraszam do wspólnego poznawania Gdańska, zapraszam do udziału w bezpłatnym projekcie zainicjowanym przez Gdańsk 2016. Ja tam będę na pewno:)
Zdjęcia z poprzedniej edycji, autorstwa Moniki Serafin:
Miejsce spotkania – Długi Targ pod fontanną Neptuna (którego chwilowo nie ma;)
Brak komentarza