Na ul. Podwale Staromiejskie trwa II wystawa plenerowa – Polacy Wolnego Miasta Gdańska, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska. Jej pomysłodawcą jest licencjonowany przewodnik po Gdańsku Piotr Mazurek.

Od 8 maja niemal czterdzieści fotografii zdobi deptak wzdłuż ulicy Podwale Staromiejskie. Wystawa, którą będzie można oglądać do 15 czerwca, pokazuje życie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

– Zdjęcia, które prezentujemy pochodzą z zasobów Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz prywatnych kolekcji. To nasza cykliczna inicjatywa, zorganizowana we współpracy i przy finansowym wsparciu Biura Prezydenta d/s Kultury – mówi Piotr Mazurek.

Przedwojenne fotografie pozwalają widzom poznać dzieciaki ze Szkoły Polskiej na Oruni, członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Zarządu Związku Kół Śpiewaczych, kobiety ze szwalni przy świetlicy w Nowym Porcie, czy uczestniczyć w imieninach księdza Szymańskiego w 1934 r. Można zobaczyć jak wyglądała  siedziba Związku Polaków przy Długim Targu, wziąć udział w wielkim wiecu Towarzystwa Ludowego „Gwiazda” w 1928 r., a nawet z uczniami Gimnazjum Polskiego udać się na wycieczkę do Lwowa.

Przy okazji rozpoczętego Święta Miasta, na pewno warto zajrzeć również na ulicę Podwale Staromiejskie.