Konkurs „Cegielnia” został zaproponowany w związku z Obchodami Roku Jana Heweliusza i trwał przez cały rok. Raz w miesiącu oceniane były papierowe cegły wykonane i ozdobione przez dzieci ze szkół podstawowych.

Krzysztof Murawski z uczniami SP Nr 4

Grafika na cegłach musiała być związana z Janem Heweliuszem lub Gdańskiem. Wykonanie samej cegły (papierowy model prostopadłościanu) nie było łatwym zadaniem. Trzeba się było wykazać dokładnością, która była tak ważna dla Jana Heweliusza znanego z zamiłowania do matematyki i rzemiosła artystycznego.

O posiadaniu przez Jana Heweliusza cegielni wspominają różne źródła. Nic dziwnego. Cegła była dla Gdańska bardzo ważnym towarem i pochodziła nie tylko z cegielni miejscowych, ale była też przywożona statkami z Niderlandów.

Prowadzenie konkursu długoterminowego nie jest łatwe, ale tym razem, dzięki atrakcyjnym nagrodom wręczanym w każdym miesiącu autorom najciekawszych cegieł, udało się. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Gdańsku i Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 – kandydat (obecnie Miejska Instytucja Kultury Gdańsk 2016).

Cegielnia Jana Heweliusza znajdowała się w rejonie dzisiejszych Nowych Szkotów. Po podsumowaniu trwającego przez rok konkursu wiemy, że współczesna „Cegielnia Jana Heweliusza” znajduje się w Gdańsku przy ul. Łąkowej 61 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Uczniowie z tej szkoły, pracując pod opieką Krzysztofa Murawskiego wykonali najwięcej cegieł i właśnie ich szkoła zdobyła honorowy tytuł „Cegielni Jana Heweliusza”.

Specjalne podziękowanie za zachęcanie dzieci do udziału w konkursie kierujemy do Pracowników z Filii nr 25 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku („Biblioteka pod Żółwiem”) przy ul. Św. Ducha 111/113. Kierująca tą biblioteką Sabina Romanowska zachęcała dzieci do udziału w konkursie szczególnie w miesiącach wakacyjnych, gdy nauczyciele nie mają kontaktu z uczniami. Dzięki tym działaniom konkurs naprawdę trwał cały rok.

Pomysł i prowadzenie konkursu: Prywatna Promocja Trójmiasta.

Autor: Jakub Dzięgielewski